Na zaplanowanym na środę posiedzeniu, rząd zajmie się m.in. projektem mającym ułatwić wymianę danych gospodarczych, projektem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, planem naprawczym Kompanii Węglowej oraz przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Jak wynika z informacji udostępnionych na stronach KPRM, w porządku obrad Rady Ministrów znajdzie się m.in. projekt założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Projektowane przepisy mają spowodować m.in. łatwiejsze i tańsze sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów, nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów, a dłużnikom mają dać większą ochronę przed nieuczciwym wpisem.
Nadrzędnym celem nowelizacji - zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez rozbudowę funkcji informacyjnej biur informacji gospodarczej (BIG-ów).
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/221/m328669.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad-ewy-kopacz-jutro-premier-bedzie,34,0,1688098.html) *Jutro premier będzie rozliczać się z obietnic * Ewa Kopacz zda relację z realizacji swego expose. Jest się czym chwalić?
Rada Ministrów zajmie się ponadto założeniami do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowe prawo ma wprowadzić obowiązek sprawdzenia przez ubezpieczyciela wiedzy i sytuacji finansowej klienta, jeszcze przed zawarciem umowy na ubezpieczenie inwestycyjne. Jeśli z analizy będzie wynikać, iż potrzeby klienta są niezgodne z jego wiedzą na temat ubezpieczenia lub są nieadekwatne do jego sytuacji finansowej, albo też brak jest w ofercie ubezpieczenia dopasowanego do klienta, ubezpieczyciel będzie musiał poinformować go o tym i ostrzec, że nie ma on możliwości zaoferowania odpowiedniego ubezpieczenia.
Kolejnym punktem w porządku obrad środowego posiedzenia rządu będzie projekt założeń projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Projektowane przepisy mają przyczynić się do rozpowszechnienia mediacji jako efektywnej metody rozwiązywania sporów i odciąży sądy powszechne. Projekt dotyczy wszystkich spraw cywilnych, ale w szczególności chodzi w nim o rozpropagowanie mediacji w sporach między przedsiębiorcami. Przewiduje m.in. listy ułatwiające znalezienie i weryfikację mediatorów, zwrot kosztów mediacji dla ubogich oraz zachęty dla sędziów.
Ponadto rząd zajmie się projektem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Jego utworzenie pozwoli na wypłacanie rolnikom rekompensat w przypadku znacznego obniżenia dochodów lub gdy nie mogą uzyskać zapłaty za towar. Projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa, które uważa, że utworzenie takiego specjalnego funduszu ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego.
Ze środków funduszu mają być wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku obniżenia dochodów (więcej niż o 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat) w gospodarstwie rolnym, rybackim lub dziale specjalnym produkcji rolnej. Powodem obniżenia dochodów mogą być klęski żywiołowe (powódź, susza, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki) lub wprowadzenie ograniczeń związanych np. z wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt czy roślin.
Rząd zajmie się również projektem noweli ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Ma on wprowadzić możliwość wprowadzenia programu bioasekuracji, który ma na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt. Chodzi o zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Bioasekuracja polega na ochronie przed zakażeniami stad hodowlanych np. przez wykładanie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczenia pasz, zamykanie zwierząt, utrzymywanie czystości itp. Powodem zmiany ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z 2004 r. jest zagrożenie rozprzestrzenianiem się ASF od dzików na świnie utrzymywane w gospodarstwach. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji, co pozwoli na ograniczenie ryzyka rozwoju chorób zakaźnych zwierząt.
Co dalej z Kompanią Węglową?
Jak wynika z zaplanowanego porządku obrad, kolejnym tematem posiedzenia ma być projekt uchwały dot. przyjęcia _ Planu naprawczego Kompanii Węglowej S.A. _. Na początku stycznia ministerstwo gospodarki informowało, że zespół ds. funkcjonowania górnictwa pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka przygotował plan naprawczy Kompanii Węglowej. Na początku grudnia Kowalczyk mówił, że priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom.
Kompania Węglowa zatrudnia 47 tys. osób. Należy do niej 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie, jednak - według informacji z września - tylko trzy utrzymywały rentowność. Wynik finansowy po sześciu miesiącach 2014 r. wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.
Rząd rozpatrzy też projekt rozporządzenia w sprawie słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Te okładki wywołały skandal. Pamiętacie? Sikorski jako dyplomatołek, Putin w kaftanie bezpieczeństwa i małżeństwo Kaczyńskiego z Korwinem. | |
Sto dni rządu Ewy Kopacz to sukces czy porażka? Koalicja chwali realizację expose, opozycja wytyka milczenie i brak działań w konkretnych sprawach. | |
PiS o Kopacz: nieudolnie tuszuje nieudolność W ocenie Mariusza Błaszczaka, premier jest nieprofesjonalna i takich samych współpracowników sobie dobiera. |