Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rzecznik praw pacjenta
19.06.2011 09:10

Poseł nie będzie mogł być rzecznikiem?

PO chce, by od przyszłej kadencji nie można było łączyć mandatu posła z funkcjami rzeczników: ubezpieczonych i pacjentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PO chce, by od przyszłej kadencji nie można było łączyć mandatu posła z funkcjami rzeczników: ubezpieczonych i pacjentów. Posłowie PO złożyli do marszałka projekt zmian przewidujący takie rozwiązanie - poinformował poseł Sławomir Neumann.

_ - Chcemy wprowadzić zmiany przed wyborami parlamentarnymi, tak aby obowiązywały od nowej kadencji Sejmu. Kadencja rzecznika ubezpieczonych kończy się w październiku. W najbliższym czasie projekt powinien być procedowany _ - powiedział Neumann, który jest autorem projektu.

Dodał, że zmiany dotyczą Rzecznika Praw Ubezpieczonych (RPU) i Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Według posła podczas łączenia tych funkcji z mandatem może dochodzić do konfliktu interesów. - _ Ani Rzecznik Prawa Ubezpieczonych, ani Rzecznik Praw Pacjenta nie może być jednocześnie posłem i pracować na ustawą, która np. jego dotyczy. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku prac nad ustawą o ubezpieczeniach komunikacyjnych, gdzie pani rzecznik ubezpieczonych (Halina Olendzka z PiS) występowała w charakterze rzecznika, ale zgłaszała poprawki jako poseł _ - powiedział Neumann.

Jego zdaniem takie sytuacje nie są normalne. Wskazał przykład ministrów, którzy też są posłami, ale nie mogą składać poprawek podczas prac na ustawami w parlamencie. Dodał, że stanowiska rzecznika nie powinny być stanowiskami politycznymi, a tak się dzieje, gdy sprawują je posłowie.

Zaznaczył, że zmiana dostosuje przepisy dotyczące RPU i RPP do regulacji w tym zakresie, którym poddani są Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Praw Dziecka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t141426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/prawo-na-lewo/artykul/kazal;poslom;zyrowac;kredyty;by;byli;lojalni,136,0,847240.html) Kazał posłom żyrować kredyty, by byli lojalni Lider bułgarskiej nacjonalistycznej partii Atak Wolen Siderow zapewniał sobie lojalność własnego klubu parlamentarnego dzięki dokumentom, obciążającym finansowo posłów.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/208/t140496.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/polskie;poslanki;maja;glownie;dlugi,206,0,841678.html) Polskie posłanki mają głównie długi W pierwszej dziesiątce najbogatszych posłów jest tylko jedna kobieta. Za to w zestawieniu największych dłużników aż 5. Między innymi Joanna Mucha z PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t130279.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demaskowal;komisje;majatkowa;boi;sie,207,0,789199.html) Demaskował Komisję Majątkową. Boi się SLD chce by policja chroniła posła Sławomira Kopycińskiego. Ktoś zaatakował jego dom.
Tagi: rzecznik praw pacjenta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz