Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia wprowadza testament życia pacjenta

0
Podziel się:

Według ustawy każdy zdrowy psychicznie obywatel Portugalii może określić szczegóły dotyczące swojego leczenia w sytuacji, gdyby stracił świadomość, np. w następstwie wypadku.

Portugalia wprowadza testament życia pacjenta
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

W Portugalii obowiązują od dziś przepisy, które m.in. dopuszczają bierność lekarzy w sytuacji, gdy chory nie zgodził się na leczenie nasilające jego cierpienia.

Według ustawy każdy zdrowy psychicznie obywatel Portugalii może określić szczegóły dotyczące swojego leczenia w sytuacji, gdyby stracił świadomość, np. w następstwie wypadku.

Zgodnie z nowym prawem w testamencie życia można zdefiniować formy, w ramach których pacjent mógłby być leczony, a także warunki, na jakich chciałby on ewentualnie odstąpić od zabiegów medycznych. Przepisy dają też możliwość zaniechania terapii, która służyłaby przedłużeniu życia, lecz byłaby agresywna i pogłębiała cierpienia chorego.

Z ustawy wynika, że _ życzenie dotyczące form leczenia po utracie świadomości powinno zostać przedstawione w sposób szczegółowy. Poza tym osoba składająca deklarację nie może podlegać naciskom ze strony innych osób _.

Przepisy o testamencie życia pacjenta spotkały się z krytyką władz Krajowej Rady Nauk Etycznych i Życia (CNCEV), organu doradczego portugalskiego parlamentu. Zdaniem jej prezesa, Miguela Silvy, nowa regulacja jest niekompletna i wymaga pilnego uzupełnienia.

_ Ustawodawca nie zdefiniował precyzyjnie co rozumie pod pojęciem "życzenie pacjenta". Poza tym, w Portugalii nadal brak Krajowego Rejestru Testamentu Życia, przed urzędnikami którego pacjent określałby sposoby i formy, w jakich miałby być w przyszłości leczony _ - powiedział Silva.

O dopracowanie nowej ustawy zaapelowali również niektórzy przedstawiciele Kościoła katolickiego w Portugalii. Jego hierarchia pozytywnie oceniała jednak ideę testamentu życia pacjenta.

_ Nowe prawo nie jest "furtką" do wykonywania zabiegów eutanazji. Nie ma w nim zgody na użycie mechanizmów odbierających życie ludzkie. Ustawa pozwala natomiast chronić chorych przed nieuzasadnionym pogłębianiem ich cierpień _ - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej biskup diecezji Fatima-Leiria, Antonio Marto.

Dotychczas portugalski Episkopat nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie ustawy o testamencie życia pacjenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanada nie godzi się na eutanazję. Znowu Kanadyjski rząd złożył apelację od orzeczenia Sądu Najwyższego, który miesiąc temu orzekł, iż zakaz wspomaganego samobójstwa jest niekonstytucyjny.
Ważne zmiany dla pacjentów. "Efekt pośpiechu" Kontraktowanie nowych programów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, przebiega bez zakłóceń - wynika z raportów NFZ.
Depresję chcą leczyć witaminami Witamina D może mieć jeszcze nie do końca udowodniony wpływ na nastrój, a jej deficyt może zaostrzać stany depresyjne - uważają naukowcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)