Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raje podatkowe
05.09.2011 15:12

Portugalia: Prokuratura bada majątek rodziny Socratesa

Portugalska prokuratura wydała nakaz sprawdzenia majątku członków rodziny Jose Socratesa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)

Liczni członkowie rodziny byłego premiera Portugalii Jose Socratesa (na zdjęciu) dokonywali znacznych transferów pieniężnych na konta bankowe w państwach uznawanych za raje podatkowe - ujawnił dziennik _ Correio da Manha _.

Portugalska prokuratura wydała nakaz sprawdzenia majątku członków rodziny Jose Socratesa w związku z podejrzeniami m.in. o unikanie płacenia podatków oraz czerpanie korzyści z wydawania przez niego korzystnych dla inwestorów decyzji podczas pełnienia funkcji ministra ochrony środowiska, w tym pozwoleń na budowę centrów handlowych.

Chociaż wniosek do prokuratury w tej sprawie wniósł ponad rok temu lider skrajnej prawicy Mario Machado, to śledztwo ruszyło dopiero w ostatnich tygodniach.

Zdaniem dziennika, oskarżyciele poinformowali prokuraturę, że niektórzy krewni Socratesa dokonywali na zagraniczne konta przelewów przekraczających 150 mln euro.

Według _ Correio da Manha _, w pierwszej kolejności dochodzenie objęło weryfikację kont bankowych rodziny byłego szefa socjalistycznego rządu. - _ Udało się już potwierdzić transfery bardzo wysokich kwot pieniędzy na zagraniczne konta bankowe _ - ujawniła lizbońska gazeta.

Według niej, do portugalskiego ministerstwa spraw publicznych dotarła już _ wiarygodna dokumentacja _, potwierdzająca, że najbliżsi Socratesa posiadają konta w państwach uznawanych za raje podatkowe od 30 lat, a więc od chwili kiedy włączył się on aktywnie w życie polityczne. Rachunki bankowe otwierane były m.in. na Kajmanach, w Gibraltarze oraz na wyspie Man.

Jose Socrates, który przez sześć lat pełnił urząd premiera Portugalii, jest związany z polityką od 1981 r., kiedy to wstąpił w szeregi Partii Socjalistycznej. W portugalskim parlamencie zasiadał od 1987 r. do 2011 r. W okresie tym był m.in. ministrem ochrony środowiska, ministrem sportu, a także dwukrotnie szefem rządu. Zrezygnował z przywództwa partii oraz aktywności politycznej po przegranych w czerwcu bieżącego roku wyborach parlamentarnych.

Czytaj więcej o Jose Socratesie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/socrates;mial;powody;by;zacierac;slady,29,0,863517.html) Socrates miał powody by zacierać ślady? Przed opuszczeniem rządowych stanowisk ministrowie portugalskiego gabinetu Jose Socratesa wydali polecenie _ wyczyszczenia _ komputerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;bedzie;rzad;jednosci;narodowej,186,0,799674.html) W Portugalii będzie rząd jedności narodowej? Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj wieczorem podał się do dymisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalski;parlament;zaakceptowal;oszczednosci,100,0,704356.html) Portugalski parlament zaakceptował oszczędności Premier Socrates przeforsował swój plan budżetu na 2011 rok. Dużo w nim cięć.
Tagi: raje podatkowe, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz