Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poroszenko chce rozmawiać z USA i Unią o obronie Ukrainy

0
Podziel się:

Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko pragnie niezwłocznie rozpocząć rozmowy z USA i Unią Europejską na temat sojuszu.

Poroszenko chce rozmawiać z USA i Unią o obronie Ukrainy
(Andrzej Hulimka/REPORTER/east News)

Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko pragnie niezwłocznie rozpocząć rozmowy z USA i Unią Europejską na temat sojuszu - wynika z wywiadu dla niemieckiego dziennika _ Bild _.

Poroszenko przyznał, że na Ukrainie nie ma poparcia większości dla wstąpienia kraju do NATO. - _ Ogólnie rzecz biorąc potrzebujemy nowego sojuszu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi i Unią, by militarnie bronić Ukrainy _ - powiedział. Podkreślił, że jako prezydent chce się zaangażować w wysiłki na rzecz takiego sojuszu i niezwłocznie rozpocząć rozmowy na ten temat.

_ - Był czas, gdy wyrzekliśmy się broni jądrowej i otrzymaliśmy rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa, lecz teraz widzimy, że te gwarancje są nic nie warte, dlatego potrzebujemy nowego sojuszu _ - oświadczył Poroszenko.

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku Ukraina zrezygnowała z posiadania broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i integralności terytorialnej.

Gwarantami były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej.

Jednocześnie jednak Poroszenko wyraził mocny optymizm co do perspektyw przywrócenia pokoju w kraju zagrożonym podziałem. _ Wierzę, że możemy przywrócić pokój w ciągu kilku miesięcy, jeśli Rosja jest gotowa _ - zaznaczył.

Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że jeszcze w czerwcu liczy na spotkanie z przywódcami Rosji, z którymi zamierza omawiać kwestię uregulowania kryzysu we wschodnich obwodach Ukrainy. Powiedział też, że chciałby porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oznajmił, że Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy wyrażoną w niedzielnych wyborach p[prezydenckich. Zadeklarował też, że Moskwa jest gotowa do dialogu ze zwycięzcą wyborów Petrem Poroszenką.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie będą eksportować gaz na Ukrainę Stany Zjednoczone chcą eksportować gaz do Europy w tym na Ukrainę. Celem tego działania ma być zmniejszenie wpływu Rosji na pozostałe kraje Europy. Wydarzenia na Krymie Jak donosi New York Times zajścia na Krymie zostały uznane przez USA za rosyjską agresję na Ukrainę. Właśnie te wydarzenia miały wpływ na nowy kierunek polityki gazowej i energetycznej ...
Gospodarcza umowa UE z Ukrainą na dniach? Polityczną część umowy UE i Ukraina podpisały w marcu.
Rosja będzie współpracować z Poroszenką Szefowie państw i rządów podkreślili ponadto, że Rosja powinna przede wszystkim zapobiegać przekraczaniu granicy ukraińskiej przez separatystów
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)