Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poroszenko apeluje w "FAZ" do Europejczyków o pomoc przeciwko Rosji

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy na łamach FAZ porównał atak na ukraiński autokar w Donbasie, w którym zginęło 13 osób, z zamachami terrorystycznymi we Francji.

Poroszenko apeluje w "FAZ" do Europejczyków o pomoc przeciwko Rosji
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bEKoOESZ

Prezydent Ukrainy na łamach _ FAZ _ porównał atak na ukraiński autokar w Donbasie, w którym zginęło 13 osób, z zamachami terrorystycznymi we Francji.

Na Euromajdanie Ukraińcy udowodnili, jeszcze zanim wybuchła wojna, że są demokratycznym narodem europejskim. _ Żeby wygrać tę walkę, wszyscy Europejczycy muszą stać się choć trochę Ukraińcami _ - pisze Poroszenko w apelu opublikowanym na łamach niemieckiej gazety. _ Muszą zademonstrować solidarność z demokracją i wolnością _ - podkreślił ukraiński polityk.

Poroszenko przypomniał gest solidarności ze strony prezydenta USA Johna Kennedy'ego wobec mieszkańców Berlina Zachodniego w 1963 roku wyrażony słowami _ Jestem Berlińczykiem _ oraz niedawne demonstracje przeciwko terroryzmowi pod hasłem _ Je suis Charlie _ i wezwał wszystkich Europejczyków, by wsparli naród ukraiński deklarując _ Jestem Ukraińcem _.

bEKoOETb

Zdaniem Poroszenki _ akt terroru _ przeciwko autokarowi w Donbasie z 13 zabitymi cywilami można porównać do katastrofy malezyjskiego samolotu MH17 i do niedawnych zamachów w Paryżu.

Prezydent Ukrainy zapewnił, że jego kraj jest przekonany o konieczności reform i wzmocnienia potencjału obronnego. Jak zaznaczył, Ukraina potwierdza demokratyczny charakter kraju gwarantując wolność słowa, społeczeństwo obywatelskie i prawa mniejszości. _ Ukraina zawsze traktowała mniejszości z szacunkiem _ - podkreślił prezydent, przypominając, że to właśnie Kijów przyznał Tatarom Krymskim, deportowanym przez Stalina w czasach ZSRR, prawo do powrotu na półwysep.

W artykule dla _ FAZ _ Poroszenko podkreślił, że Ukraina jest zjednoczona w walce przeciwko agresorowi. Dwie trzecie Ukraińców jest przekonanych, że należy bronić Donbasu. Po wzmocnieniu potencjału wojskowego jesteśmy gotowi do walki o nasz kraj - deklaruje prezydent.

Zdaniem Poroszenki uwolniona od korupcji i zreformowana Ukraina będzie _ obiecującym politycznym i gospodarczym partnerem dla Europy i Niemiec _. Prezydent wskazał na jedność Europy w polityce wobec Ukrainy. _ To dowód na to, że wartości nie mogą być przedmiotem handlu _ - ocenił.

bEKoOETh

W konkluzji swego apelu Poroszenko pisze, że po tygodniu pełnym tragicznych wydarzeń we Francji i terrorystycznym zamachu na autokar z cywilami w Donbasie Europa powinna zaakceptować _ dwie proste myśli _: _ Po pierwsze, że wartości nie są na sprzedaż i musimy uczynić wszystko, by ich bronić. Po drugie, że narody demokratyczne wygrają walkę w skali światowej o wolność tego i przyszłych pokoleń, o życie bez strachu i bez terrorystycznych zagrożeń, jakich doświadcza Ukraina, tylko wtedy, gdy będą działać wspólnie _. _ Jesteśmy Europą, a razem jesteśmy niepokonani _ - podsumował Poroszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Mobilizacja armii obejmie 100 tys. Ukraińców Według ministerstwa obrony w 2015 r. poborem może zostać objętych ponad 100 tysięcy osób.
Separatyści ostrzelali autobus z cywilami? Władze Ukrainy oskarżyły o ostrzelanie autobusu prorosyjskich separatystów.
Podejrzane interesy firmy z separatystami Pikanterii całej sprawie nadaje fakt, iż obsługą prawną podejrzanej transakcji zajmowała się firma należąca do konsula honorowego Niemiec w Odessie.
bEKoOETC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)