Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
politycy w polsce
18.07.2014 13:05

Poparcie dla polskich partii. TNS Polska: PiS - 35 proc., PO - 23 proc.

Afera podsłuchowa zżera słupki poparcia polityków Platformy. Gdyby wybory parlamentarne miały miejsce w lipcu, do Sejmu nie weszłoby PSL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu wygrałoby je PiS z 35 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na drugim miejscu - Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 23 proc.

Do Sejmu weszliby także przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej (8 proc.) i Nowej Prawicy (5 proc.).

W porównaniu z czerwcem poparcie dla PiS zmniejszyło się o 1 pkt proc., a dla PO - o 5 pkt. Poparcie dla SLD spadło o 2 pkt proc., dla Nowej Prawicy - wzrosło o 1 pkt.

PSL z poparciem 4 proc. znalazło się poniżej progu wyborczego (spadek o 1 pkt proc.). Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Twój Ruch oraz Polska Razem Jarosława Gowina uzyskały w badaniu po 2 proc. deklaracji poparcia, a Ruch Narodowy - 1 proc. W porównaniu z czerwcem notowania TR, SP i Ruchu Narodowego nie zmieniły się, a Polski Razem - wzrosły o 1 pkt proc.

Wśród osób, które wyraziły zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych niemal co piąta (18 proc., wzrost o 7 pkt proc.) nie była zdecydowana, której partii przekazać swoje poparcie.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się na początku lipca, to frekwencja wyborcza nie byłaby wysoka - zamiar wzięcia udziału w głosowaniu zadeklarowało w sposób zdecydowany 16 proc. ankietowanych. 30 proc. badanych zadeklarowało, że raczej poszliby do urn, 19 proc. - że raczej nie, a 28 proc. - na pewno nie poszliby do urn wyborczych.

_ Poziom mobilizacji do głosowania okazał się niższy niż w czerwcu. Do spadku zainteresowania polityką przyczyniły się być może wydarzenia związane z publikacją nagrań rozmów polityków przez "Wprost" _ - odnotowuje TNS Polska.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 lipca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano wśród osób deklarujących _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ zamiar uczestniczenia w wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma tuż za PiS. W Sejmie jeszcze... W porównaniu z grudniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 pkt proc., a PO o 1 pkt proc.
Eksperci ds. AIDS oddają hołd kolegom, którzy zginęli w katastrofie lotu MH17 Wielu pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu malezyjskich linii lotniczych, który został zestrzelony nad Ukrainą, było światowej klasy specjalistami...
Samolot MH17 zestrzelony nad Ukrainą Samolot MH17 zestrzelony nad Ukrainą....
"Słabych biją, więc powinniśmy być silni" _ - Trwa dewaluacja norm i zasad międzynarodowego postępowania, niszczenie tworzonego od dziesięcioleci systemu prawa międzynarodowego _ - uważa prezydent Białorusi.
Tagi: politycy w polsce, poparcie dla pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz