Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sondaż poparcia
13.03.2014 17:15

Poparcie dla partii politycznych. PO w górę, PiS w dół

Najnowszy sondaż CBOS. Największym zaufaniem cieszy się partia rządząca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, najwięcej głosów zdeklarowanych uczestników wyborów zdobyłaby PO - 26 proc., PiS uzyskałoby 24 proc. poparcia, a w Sejmie znalazłby się jeszcze SLD, na który głosowałoby 7 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem PO nieznacznie zyskała (wzrost o 1 pkt proc.), natomiast PiS nieco straciło (spadek o 2 pkt proc.). Poparcie dla SLD zmniejszyło się o 1 punkt proc. w porównaniu do lutego.

Poniżej wyborczego progu znalazły się w sondażu m.in.: PSL - 4 proc. poparcia (tyle samo co w lutym) oraz Twój Ruch Janusza Palikota i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (otrzymały po 3 proc. głosów), a także Polska Razem Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (po 2 proc. poparcia). Prawica Rzeczypospolitej i Polska Partia Pracy nie uzyskały poparcia wśród ankietowanych. Na jakąś inną partię zagłosowałoby 2 proc. badanych.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie marca, wzięłoby w nich udział, wedle własnych deklaracji, 57 proc. ankietowanych (o 3 pkt proc. więcej niż przed miesiącem). Taki sam odsetek ankietowanych jak przed miesiącem waha się, czy głosować (18 proc.); spadła natomiast liczba badanych z góry odrzucających udział w wyborach (25 proc., spadek o 3 pkt proc.).

W marcu, wraz ze wzrostem deklaracji udziału w wyborach, wyraźnie wzrósł także odsetek wyborców, którzy nie chcą lub jeszcze nie potrafią jednoznacznie określić swoich sympatii partyjnych - aż 27 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałoby swój głos (w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrost o 3 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy bojkotują wybory do PE Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim nie wystawi swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego i nie poprze kandydatów żadnej innej partii.
PiS idzie po władzę. Jest nowy sondaż Partia Jarosława Kaczyńskiego coraz wyraźniej dystansuje rywali, a szczególnie... .
PO równo z PiS. Zaskakujące wyniki sondażu CBOS: do parlamentu dostałyby się tylko cztery partie, aż 30 procent nie chce głosować.
Tagi: sondaż poparcia, cbos, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz