Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pontyfikat Franciszka. Przesłanie do chrześcijańskich uchodźców w Iraku

0
Podziel się:

Papież życzył wszystkim uchodźcom, aby mogli powrócić do swych domów.

Franciszek I
Franciszek I (Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER)
bEKMkbed

W przesłaniu do chrześcijańskich uchodźców w Iraku, którzy uciekli przed atakami islamistów, papież Franciszek oświadczył, że przywódcy religijni mają obowiązek potępić wszelkie przypadki łamania godności i praw człowieka.

W rozpowszechnionym dziś przez Watykan orędziu wideo do uchodźców z Mosulu, którzy schronili się w Irbilu w irackim Kurdystanie, Franciszek mówił o dramacie chrześcijan wypędzanych z Bliskiego Wschodu i zapewnił ich o swej bliskości.

Papież przywołał swe słowa ze stolicy Turcji Ankary, gdzie pod koniec listopada przypominał o cierpieniach wyrządzanych przez _ ekstremistyczną i fundamentalistyczną grupę _, jak określił dżihadystów z Państwa Islamskiego. To z jej powodu, dodał w przesłaniu, całe społeczności, wśród nich chrześcijanie i jazydzi, doświadczają _ nieludzkiej przemocy _.

bEKMkbef

_ Zostali wypędzeni siłą ze swych domów, musieli porzucić wszystko, by ratować swe życie i nie wyrzec się wiary _ - mówił papież. Dodał, że dokonywane są ataki na budynki sakralne i symbole religijne oraz dziedzictwo kultury; _ tak, jakby chciano zatrzeć wszelki ślad, wszelką pamięć _ - dodał.

_ Jako przywódcy religijni mamy obowiązek potępić wszelkie łamanie godności i praw człowieka _ - oświadczył Franciszek. Zaapelował o większą współpracę międzynarodową, aby rozwiązać konflikty na Bliskim Wschodzie i przeciwdziałać przyczynom, które skłaniają ludzi do opuszczenia swych ziem. Papież życzył wszystkim uchodźcom, aby mogli powrócić do swych domów. Papieskie orędzie zawiózł do Irbilu francuski kardynał Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran bombarduje islamistów. Wraz z... Sekretarz stanu USA John Kerry ocenił, że naloty wyrządziły znaczne szkody po stronie dżihadystów.
Pomylili się! To nie jest żona przywódcy IS Kobieta, według irackiego MSW, ma być siostrą mężczyzny skazanego za zamach na południu Iraku.
Kurdowie zapłacili ropą za bezpieczeństwo Dziennie Irak miałby otrzymywać 550 tys. baryłek ropy z terenów opanowanych przez Kurdów.
bEKMkbeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)