Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomysły PiS na IPN przepadną?

0
Podziel się:

Komisja sprawiedliwości odrzuca poprawki PiS do projektu Platformy.

Pomysły PiS na IPN przepadną?
(Gewitterkind/iStockphoto)

Sejmowa komisja sprawiedliwości jest za odrzuceniem poprawek PiS do projektu PO, który zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt. Poparcie uzyskały tylko poprawki PO. Głosowanie Izby nad projektem - prawdopodobnie w piątek rano.

Komisja poparła tylko trzy poprawki PO. Najważniejsza stanowi, że dzisiejsze Kolegium IPN, które według projektu zastąpiłaby nowa Rada IPN, nie będzie mogło ogłosić w br. konkursu na nowego prezesa IPN (kadencja Janusza Kurtyki wygasa w końcu roku). - _ Ten zapis oznacza przedłużenie przez PO kadencji Kurtyki, jeśli np. nowa Rada nie zostanie wybrana w tym roku _ - mówiłArkadiusz Mularczykz PiS.

Zgodnie z ustawą _ stary _ prezes działa do czasu powołania nowego. Według posła, PO chodzi o to, by Kolegium nie rozpisało konkursu na nowego prezesa według dzisiejszej ustawy.

PiS chce odrzucenia całego projektu; PO apeluje o jego poparcie.
Gdy w grudniu 2009 r. PO złożyła swój projekt, politycy PO mówili, że _ trzeba naprawić tę źle kierowaną przez prezesa Janusza Kurtykę instytucję _, bo IPN _ zaczął mówić podobnym językiem jak PiS _ i mieć _ podobną wizję historii _. Zarazem zapewniali, że nie chcą odwoływać Kurtyki przed upływem jego kadencji pod koniec 2010 r. (zmiany miałyby wejść w życie do czerwca 2010 r., aby wybór nowego prezesa odbywał się już na nowych zasadach). PiS ocenia, że chodzi o _ upolitycznienie _ IPN.

Ponadto komisja rekomenduje poprawki PO - by można było się odwoływać od decyzji IPN o wydaniu kopii dokumentów osobie, która była tajnym współpracownikiem służb PRL oraz by kopiowanie akt IPN w celach naukowych i dziennikarskich było płatne.

W analogicznych, choć oddzielnych poprawkach, Lewica i PiS wnosiły, by zachować sejmową większość 3/5 głosów dla odwołania prezesa IPN (według PO ma to być zwykła większość). _ _

PiS było także za skreśleniem z projektu artykułu, że Rada IPN ustalałaby priorytetowe tematy badawcze i rekomendowała kierunki działań IPN. Partia opowiadała się też m.in. za zapisem, by lustrować nie tylko członków Rady, ale też wybierających ich elektorów,

Ponadto PiS chciało też skreślenia zapisów projektu, że IPN miałby w przeciągu siedmiu dni wydawać obywatelowi akta, których sygnatury są znane oraz że do końca 2012 r. IPN miałby opublikować inwentarz archiwalny. Według Mularczyka nierealizowanie tych zapisów projektu będzie argumentem, że prezes IPN nie realizuje ustawy.

Projekt Platformy Obywatelskiej Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)