Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. W polskich szpitalach leczą się ranni uchodźcy

0
Podziel się:

W większości są to osoby, które obrażenia odniosły jeszcze w grudniu i styczniu.

Pomoc dla Ukrainy. W polskich szpitalach leczą się ranni uchodźcy
(PAP/EPA)

W szpitalach MSW nadal przebywa 17 obywateli Ukrainy rannych w starciach, do których doszło w ostatnich miesiącach w tym kraju. Życiu żadnego z tych pacjentów nie zagraża niebezpieczeństwo; część z nich opuści szpitale w najbliższych dniach - poinformował resort.

Z kolei rzeczniczka Urzędu Do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota poinformowała, że od początku roku do dziś wnioski o status uchodźcy złożyło 45 obywateli Ukrainy; tuż przed ubiegłotygodniowymi zamieszkami tych wniosków było 24.

Rzecznik służby zdrowia MSW Jarosław Buczek powiedział, że w szpitalach MSW nadal hospitalizowanych jest 17 obywateli Ukrainy - 16 w Warszawie, jeden w Lublinie. - _ Życiu żadnej z tych osób nie zagraża niebezpieczeństwo. Większość z nich w najbliższych dniach opuści szpital _ - zaznaczył.

Jak dodał, w większości są to też osoby, które obrażenia odniosły jeszcze w grudniu i styczniu. Z kolei spośród siedmiu Ukraińców, którzy w piątek przylecieli z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, dwaj przebywają na chirurgii (zostali ranni w ostatnich zamieszkach). _ - Jeden nie ma ręki i ma poranioną twarz od wybuchu prawdopodobnie granatu, drugi ma uraz klatki piersiowej _ - wyjaśnił Buczek. Pozostali Ukraińcy wymagali m.in. pomocy okulistycznej, laryngologicznej i ortopedycznej.

Obywatele Ukrainy przyjęci zostali nie tylko do szpitali MSW. Ośmiu kolejnych przebywa w krakowskim szpitalu wojskowym. Przewieziono ich wojskowym samolotem CASA. Jeszcze w sobotę szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz informował, że w szpitalach w całym kraju leczonych jest 34 obywateli Ukrainy, a 10 już opuściło szpitale. Poza placówkami MSW i MON są jeszcze w szpitalach w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu. MSW deklaruje, że w razie potrzeby może dysponować 350 miejscami w szpitalach na potrzeby poszkodowanych z Ukrainy.

Na miejscu, w pobliżu Majdanu w Kijowie, są polscy ratownicy medyczni z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jak informowali, zgłaszają się do nich głównie osoby z dolegliwościami bólowymi, a także z objawami stresu pourazowego.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW Ukrainy wysłało list gończy za Wiktorem Janukowyczem Dotychczasowy prezydent jest ścigany za masowe morderstwa na obywatelach.
Ukraina na krawędzi niewypłacalności Tamtejszy resort finansów i bank centralny szacują, że kraj potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu
Ukraina zmieni Rosję. Na niekorzyść Komentator przewiduje, że Putin, który chce najpóźniej w maju przedstawić projekt konstytucji przyszłej Unii Euroazjatyckiej, będzie kontynuował _ politykę nacisków i ukłuć _ wobec sąsiadów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)