Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. Szef MSZ Niemiec chce grupy kontaktowej

0
Podziel się

Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że sytuacja na Ukrainie jest skrajnie niebezpieczna, lecz zwrot jest jeszcze możliwy.

Pomoc dla Ukrainy. Szef MSZ Niemiec chce grupy kontaktowej
(PAP/EPA)
bEhEEaBh

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (na zdjęciu) opowiedział się za utworzeniem międzynarodowej grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli UE i USA oraz Rosji i Ukrainy. Zaproponował też zbadanie sytuacji na Krymie przez OBWE.

- _ Publiczne oświadczenia składane przez polityków, wyrażające zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, nie wystarczą _ - powiedział Steinmeier w rozmowie z niemiecką telewizją publiczną ARD.

_ - Niezależnie od mocnych wypowiedzi, musimy wreszcie zacząć znów uprawiać politykę. A to możliwe będzie tylko wtedy, gdy Rosja i Ukraina zaczną ze sobą znów rozmawiać _ - wyjaśnił szef niemieckiej dyplomacji.

bEhEEaBj

Zaproponował, by na początek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zbadała, co dzieje się na Krymie i na wschodzie Ukrainy. Zastrzegł, że _ nie jest to rozwiązanie, lecz dopiero część rozwiązania _.

_ - Rozwiązaniem mogłoby być utworzenie międzynarodowej grupy kontaktowej, w której uczestniczyliby Europejczycy, może też Amerykanie, ale przede wszystkim Rosja i Ukraina _ - powiedział Steinmeier.

Jak dodał, pozytywnym sygnałem, choć być może jeszcze nie przełomem, jest wiadomość, że nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk i szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew po raz pierwszy od wybuchu kryzysu rozmawiali ze sobą.

Steinmeier ocenił sceptycznie postulat wykluczenia Rosji z grupy państw G8. Jak zaznaczył, G8 jest _ ostatnią istniejącą jeszcze platformą, gdzie Zachód rozmawia bezpośrednio z Rosją _. Czy powinniśmy zrezygnować z tej platformy? - pytał podczas wywiadu dla ARD. Zaznaczył, że Europa powinna _ przyczyniać się do deeskalacji, a nie zaostrzać sytuację _.

bEhEEaBp

Steinmeier powiedział ARD, że Zachód powinien domagać się od Rosji poszanowania terytorialnej integralność Ukrainy, natomiast od Ukrainy tego, by _ nowy rząd był rządem wszystkich Ukraińców _. Ustawa o języku musi zostać wycofana - powiedział.

Steinmeier powtórzył, że sytuacja na Ukrainie jest _ skrajnie niebezpieczna _, lecz _ zwrot jest jeszcze możliwy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Brzeziński: Zajęcie Krymu to może być dopiero początek Były doradca Jimmy'ego Cartera obawia się, że jeśli Rosja przejmie półwysep, w przyszłości zechce zająć cały wschód Ukrainy.
Co mówią w Stanach o konflikcie na Krymie? Wystąpienie Obamy było niewystarczające - czytam w Washington Post.
Spotkanie NATO ws. Ukrainy. Jakie ustalenia? Według źródeł dyplomatycznych jak na razie jest mało prawdopodobne, by sojusz podjął stanowcze decyzje w związku z kryzysem na Krymie.
bEhEEaBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)