Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. Jak angażuje się Polska?

0
Podziel się

To największe skupisko uchodźców na całej Ukrainie.

Zniszczenia po walkach w Doniecku
Zniszczenia po walkach w Doniecku (PAP/EPA)
bEpXsYPp

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wysłała do dwóch szpitali w Charkowie 8 tys. opakowań leków i materiałów medycznych, w tym antybiotyki, środki znieczulające i anestezjologiczne, materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne.

Jak poinformowała fundacja, pomoc medyczna trafiła do Wojewódzkiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Wojewódzkiego Szpitala Traumatologicznego w Charkowie, do których ewakuowani są ranni ze strefy ogarniętej walkami.

W okresie największego nasilenia konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim Szpital Traumatologiczny udzielił pomocy ponad 300 rannym, co znacząco uszczupliło zapas leków i materiałów medycznych, dostępnych w tej placówce. Podobną liczbę pacjentów w tym samym okresie przyjął Szpital Dziecięcy.

bEpXsYPr

_ - Charków jest miastem, do którego napłynęła największa liczba uchodźców wewnętrznych, uciekających z domów ze względu na walki. Obecnie w obwodzie charkowskim znajduje się ponad 114 tys. uciekinierów, co jest największym skupiskiem uchodźców na całej Ukrainie. Ze szpitali w Charkowie są kierowane transporty leków i materiałów medycznych do placówek ochrony zdrowia bliżej strefy walk, przez co magazyny szpitalne są często prawie puste lub są uzupełniane przez organizacje dobroczynne _ - podkreśla prezes PCPM Wojciech Wilk.

Materiały zostały kupione na Ukrainie dzięki środkom Kulczyk Foundation. Fundacja PCPM niesie pomoc medyczną na Ukrainie niemalże od początku kryzysu. W lutym 2014 r. ratownicy z Zespołu Ratunkowego PCPM prowadzili na kijowskim Majdanie punkt pierwszej pomocy medycznej, zaś w marcu polscy ratownicy medyczni działali na południowej Ukrainie. W listopadzie i grudniu br., dzięki środkom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, fundacja pomoże także około 400 rodzinom uchodźców przygotować się do nadchodzącej zimy.

PCPM jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej w Afryce, Azji Środkowej oraz w innych regionach świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna na Ukrainie. Rosja wysłała kolejny konwój "białych ciężarówek" W środku mają znajdować się materiały budowlane, lekarstwa i żywność. Ale czy tylko to?
Wojna na Ukrainie. RPO wystąpiła z inicjatywą pomocy humanitarnej Chodzi o dary dla osób, które straciły domy i pozostają, w trudnych warunkach.
Pomoc dla Ukrainy. Caritas zbiera dary Gromadzone są najpotrzebniejsze rzeczy tzn. nowe ubrania zimowe, produkty spożywcze oraz środki higieniczne i chemiczne.
bEpXsYPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)