Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomnik Aleksandra II znaleziono na złomie

0
Podziel się:

Według władz miasta pomnik wymagał pilnego remontu, gdyż nogi konia, na którym siedzi car, pękły i cała konstrukcja groziła zawaleniem.

Pomnik Aleksandra II znaleziono na złomie
(Robert Brook/CC/Flickr)

Zdemontowany miesiąc temu w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich pomnik rosyjskiego cara Aleksandra II w Sofii trafił do magazynu złomu. Bułgarskie media piszą o wielkim skandalu. Konserwator uspokaja opinię publiczną.

Skandal wybuchł po opublikowaniu zdjęć najsłynniejszego sofijskiego pomnika, pozostawionego pod otwartym niebem w magazynie złomu. Zabytkowy obiekt został zdemontowany na początku września. Według władz miasta pomnik wymagał pilnego remontu, gdyż nogi konia, na którym siedzi car, pękły i cała konstrukcja groziła zawaleniem.

Remont sfinansowała prywatna rosyjska fundacja charytatywna _ Pokolenia _, która wyasygnowała na ten cel 500 tys. euro. Prace konserwatorskie mają się zakończyć w grudniu, a 3 marca 2013 r., w dzień święta narodowego, ma się odbyć uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika.

Autorzy reportaży w mediach alarmują jednak, że prace nad przywróceniem monumentowi dawnej świetności postępują zbyt wolno, a pomnik bez żadnej ochrony został dosłownie porzucony w magazynie złomu. Według rzeźbiarza Weliczko Minekowa, profesora bułgarskiej Akademii Sztuk Pięknych, konserwacja odbywa się _ w sposób barbarzyński _, gdyż nogi i głowę konia odcięto szlifierką, a elementy pomnika czyści się kwasem.

Kierownik prac konserwatorskich Marin Markow w wywiadzie telewizyjnym uspokajał opinię publiczną. Przyznał, że prace idą wolniej niż przewidywano, ponieważ niektóre części pomnika, zwłaszcza nogi konia, są w tak złym stanie, że nie da się ich odnowić i muszą zostać wymienione. Zapewnił jednak, że śladów ingerencji nie będzie widać.

Pomnik Aleksandra II, oficjalnie zwanego Carem Wyzwolicielem, wzniesiono w 1907 r. naprzeciwko parlamentu. Jest on dziełem włoskiego rzeźbiarza Arnoldo Zocchi, autora słynnych pomników Garibaldiego w Bolonii, Krzysztofa Kolumba w Buenos Aires, św. Franciszka z Asyżu w Kairze.

Bułgaria odzyskała niepodległość w wyniku wygranej przez Rosję wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-1878, za panowania w Rosji cara Aleksandra II.

Od ponad stulecia pomnik, zwany potocznie _ koniem _, jest jednym z symboli Sofii, a teren wokół niego to popularne miejsce spotkań mieszkańców stolicy. Pomnik ocalał podczas bombardowań w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza taka sytuacja w Bułgarii od 1989 roku Liczba ważnych podpisów zebranych przez bułgarską lewicę pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. przyszłości energetyki jądrowej spełnia wymogi konstytucyjne.
Tam dają 150 tysięcy łapówek miesięcznie To mniej niż w latach 90., ale dwukrotnie więcej niż w latach 2000-2003. Wyraźna jest tendencja do ponownego wzrastania korupcji.
Rumunia nie wejdzie do Schengen, ponieważ... Rozmowy na temat przystąpienia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen odłożono, ale sprawa nie dojrzała jeszcze do podjęcia decyzji i nie zapadnie ona przed przyszłym rokiem.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)