Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest za duży?

0
Podziel się:

Tak uważa minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski. Polska jest zaskoczona tym stanowiskiem.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest za duży?
(W-contact-an - Oma teos/wikimedia/Public Domain)

- Otrzymaliśmy projekt pomnika o długości 100 metrów. Jego realizacja jest niemożliwa z technicznego punktu widzenia, gdyż naruszyłoby to przepisy bezpieczeństwa związane z ruchem samochodowym - poinformował minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski.

_ - Po drugie - nie ma tam odpowiedniego terenu na tak duży pomnik. My chcemy, aby to był nie tylko pomnik, ale również miejsce, w którym ludzie mogliby oddać hołd; by były tam ławki, skwer; by było to miejsce na refleksje; by można tam było pobyć sam na sam z tą tragedią _ - oznajmił. Szef resortu kultury Rosji ujawnił, że strona rosyjska zaproponowała zmniejszenie pomnika do 40 metrów. _ Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Piłka jest po stronie polskiej. My swoją część pracy wykonaliśmy - teren wydzieliliśmy, podłączyliśmy władze obwodowe. Gotowi jesteśmy w każdej chwili stworzyć warunki dla zbudowania tego pomnika _ - powiedział Medinski.

_ - Nowe stanowisko ministra kultury Federacji Rosyjskiej, kwestionujące wymiary pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, jest zaskakujące _ - powiedział rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Przypomniał, że projekt pomnika został wybrany w międzynarodowym konkursie, a w składzie Sądu Konkursowego, znaleźli się m.in. dwaj przedstawiciele Federacji Rosyjskiej: prof. Jury Pawłowicz Volczok oraz Valery Josifowicz Perfiljew - pracownik ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej; obaj byli desygnowani przez Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej. Projekt - jak zauważył Babczyński - był wielokrotnie prezentowany na forum publicznym, podczas spotkań ministrów kultury, polskich i rosyjskich ekspertów i nie był wówczas kwestionowany.

Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca 2012 roku. Symboliczne wskazanie lokalizacji monumentu przez przedstawicieli rodzin ofiar i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy.

Zwycięski projekt pomnika - przygotowany przez zespół w składzie: Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorek - to wysoki na dwa metry mur, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy. W murze ma być szczelina, przez którą widoczny będzie plac, a na nim platforma z granitu. Pomnik powstanie z czarnego diabazu, a całość będzie ważyła 350 ton.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa smoleńska. Fałszowali dokumenty? Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada, czy w Moskwie doszło do sfałszowania kartotek medycznych ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Katastrofa Smoleńska. Jest wniosek rodzin Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej złożyła wniosek do prokuratury, aby nie upubliczniała opinii w sprawie materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M
Macierewicz o raporcie MAK: Musi zostać... To reakcja zespołu na opinię biegłych, której wyniki ujawniła w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)