Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
10.08.2014 21:33

Pomagali Ukraińcom, teraz grozi im 10 lat

W marcu grupa Ukraińców próbowała przewieźć kamizelki kuloodporne zakupione przez fundację. Sprzęt zatrzymali jednak celnicy z Zamościa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Przewozili kamizelki kuloodporne na Ukrainę, jutro czeka ich proces. Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog mają stawić się w sądzie w Tomaszowie Lubelskim. Kamizelki kuloodporne i hełmy określa się mianem broni nieśmiercionośnej, służy nie do zabijania, ale do obrony osobistej - przypominał w lipcu szef MON Tomasz Siemoniak. Dodał, że nie ma powodu, żeby polskie służby celne blokowały tego rodzaju eksport na Ukrainę..

W marcu grupa Ukraińców próbowała przewieźć kamizelki kuloodporne zakupione przez fundację. Sprzęt zatrzymali jednak celnicy z Zamościa. _ - Grozi nam wysoka kara, ale jesteśmy dobrej myśli - _mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog. Za ten czyn grozi do 10 lat więzienia.

Tomasz Czuwara podkreślił jednak, że prokuratura często umarza podobne śledztwa.

W ocenie Tomasza Czuwary, zmienić się powinny przepisy dotyczące przewozu sprzętu wojskowego. Według polskiego prawa jedna osoba może przewieźć na przykład jedną kamizelkę kuloodporną.

_ - A to przecież delikatny sprzęt, po jednym strzale taka kamizelka nadaje się do wymiany, dlaczego więc ministerstwo sugeruje, że można przewozić tylko jedną sztukę? - _zastanawiał się rzecznik Fundacji Otwarty Dialog. Jak dodał, jego środowisko liczy na nową interpretację tego prawa.

Pod koniec lipca zamojska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo przeciwko obywatelowi Ukrainy Olegowi I. Usłyszał on zarzuty za próbę przewozu przez granicę 551 hełmów. Śledztwo dotyczyło wydarzeń z końca czerwca tego roku, kiedy dwaj obywatele Ukrainy na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie zgłosili celnikom wywóz 551 hełmów, zakupionych w Polsce z demobilu. Nie mieli wymaganego prawem zezwolenia na ich wywóz. Powołany przez prokuraturę biegły stwierdził, że 116 hełmów nadal stanowi uzbrojenie i obrót nimi podlega restrykcjom, zaś pozostałe straciły gwarancję, nie odpowiadają normom i do ich wywozu nie potrzeba zgody.

Kamizelki kuloodporne i hełmy określa się mianem broni nieśmiercionośnej, służy nie do zabijania, ale do obrony osobistej - przypomniał w publicznym radiu, pod koniec lipca szef MON Tomasz Siemoniak. Dodał, że nie ma powodu, żeby polskie służby celne blokowały tego rodzaju eksport na Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy okrążają Donieck. Rosjanie mówią o "misji humanitarnej" W całym Donbasie słychać wybuchy. Trwa ostrzał z ciężkiej broni, a Kijów oskarża o to prorosyjskich terrorystów.
Zidentyfikowali 65 ofiar katastrofy na Ukrainie Spośród ostatnich 42 zidentyfikowanych ofiar połowę stanowią Holendrzy, a połowę - obywatele innych krajów.
Tagi: pomoc dla ukrainy, ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz