Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie wojska w Afganistanie. Do kiedy?

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - podało dzisiaj BBN.

Polskie wojska w Afganistanie. Do kiedy?
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu do końca roku okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - podało dzisiaj BBN. To ostatnia planowana zmiana polskich żołnierzy w tym kraju w ramach misji ISAF.

Jak podało BBN, prezydent podpisał postanowienie w czwartek. Będzie ono obowiązywało od poniedziałku do końca 2014 r. Wtedy ma się skończyć operacja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF).

Od pół roku w Afganistanie przebywa XIV zmiana polskiego kontyngentu, która liczy do tysiąca żołnierzy i pracowników wojska; dodatkowo wydzielono 200-osobowy odwód w Polsce z możliwością krótkotrwałego użycia w Afganistanie.

Podpisując postanowienie, prezydent formalnie przedłużył okres użycia XIV zmiany i zdecydował o użyciu piętnastej. Zgodnie z dokumentem do końca czerwca kontyngent będzie liczył do 1000 osób w Afganistanie plus do 150 w odwodzie w kraju. W drugim półroczu 2014 r. w Afganistanie ma być do 500 żołnierzy i pracowników wojska, a odwód ma liczyć do 100 osób.

BBN podkreślił, że zmniejszenie liczebności kontyngentu jest planowe i zgodne z oczekiwaniami prezydenta. _ Planowane wielkości kontyngentu wynikają także z dostosowania do przyjętych zadań, które w początkowym okresie obejmować będą kontynuację doradzania i wspierania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (zwłaszcza w czasie wyborów prezydenckich) oraz realizację przeniesienia kontyngentu z bazy Ghazni do bazy Bagram, a następnie - w drugim półroczu - przede wszystkim przygotowanie do wycofania personelu i sprzętu z Afganistanu oraz do zakończenia udziału w operacji _ - napisano w komunikacie Biura.

W połowie stycznia szef MON Tomasz Siemoniak zapowiadał, że od maja w Afganistanie pozostanie do 500 Polaków, zaś do maja do Polski wróci cały ciężki sprzęt, w tym kołowe transportery opancerzone i śmigłowce. Wcześniej MON planował, że ostatnia zmiana będzie liczyć do 1000 żołnierzy i cywilów.

O przedłużenie misji w afgańskiej rząd wystąpił do prezydenta miesiąc temu. Planowane wydatki MON związane z użyciem kontyngentu od 14 kwietnia do końca 2014 r. wyniosą ok. 138 mln zł.

Trzon przyszłej 15. zmiany PKW wystawi 10. Opolska Brygada Logistyczna, wspierana przez żołnierzy z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Dowódcą PKW ma być płk Adam Słodczyk, dowódca opolskiej brygady. Obecnie w Afganistanie służą głównie żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, a 14. zmianą PKW dowodzi dowódca tej jednostki gen. bryg. Cezary Podlasiński.

Polska zgłosiła gotowość do udziału w kolejnej misji Resolute Support po roku 2014, nie składając jednak - tak jak i inne państwa - żadnych deklaracji dotyczących wielkości zaangażowania. Jej zadaniem będzie pomoc w szkoleniu sił afgańskich. Przyszłe zaangażowanie NATO w Afganistanie ma być tematem szczytu sojuszu, który odbędzie się we wrześniu 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m250353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;wzmocni;wojsko;w;europie;to;niemal;koniecznosc,61,0,1508925.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Trzeba odbudować siły USA w Europie" Na przeszkodzie we wzmocnieniu granic mogą stanąć wysokie koszty budowania struktur wojskowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m281528.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;atak;na;amerykanska;baze,179,0,1373875.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krwawy atak na bazę w Afganistanie Grupa zamachowców-samobójców zaatakowała bazę USA w rejonie Torkham w Afganistanie - poinformowały lokalne władze. Nie wiadomo, jakie są straty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;-;polacy;rozladowali;korki;w;ghazni,67,0,1328451.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polacy rozładowali korki w afgańskim Ghazni Wszystko dzięki nowej drodze wybudowanej przez Polaków z Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)