Notowania

Przejdź na
górnictwo
07.01.2015 12:05

Polskie górnictwo jest od lat w zapaści. Kolejna próba modernizacji?

Ponad 25 lat temu wydobywano w Polsce około 170 milionów ton węgla, a w całej branży pracowało około 400 tysięcy osób. Od tamtego czasu zarówno wydobycie jak i zatrudnienie systematycznie spadają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(United Nations Photo/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

To kolejna próba modernizacji górnictwa. Rząd zajmuje się dziś planem, który ma uratować polskie kopalnie. Przygotował go powołany w listopadzie pełnomocnik.

Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego przypomina, że restrukturyzacja branży węglowej trwa od ponad 20 lat. Ekspert do spraw energetyki dodaje, że są przypadki, w których prywatny inwestor z Czech przejmował od państwa nierentowną kopalnie, która później zaczęła przynosić zyski.

Wśród problemów górnictwa specjalista wymienił także słabe zarządzanie poszczególnymi spółkami, przerost zatrudnienia i działalność związków zawodowych. Bartłomiej Nowak zastrzega jednak, że przygotowanie dobrego planu dla górnictwa to trudne zadanie, z którym nie poradziły sobie poprzednie rządy.

Ekspert przypomina, że górnictwo od wielu lat było filarem polskiej gospodarki. Ponad 25 lat temu wydobywano w Polsce około 170 milionów ton węgla, a w całej branży pracowało około 400 tysięcy osób. Od tamtego czasu zarówno wydobycie jak i zatrudnienie systematycznie spadają.

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego w 2013 roku wydobyto w Polsce ponad 68 milionów ton węgla kamiennego. Za przygotowanie planu był odpowiedzialny pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Do tony węgla dopłacamy 32 zł. To się zmieni Pełnomocnik rządu do spraw górnictwa o programie naprawczym dla branży.
Grozi nam "energetyczne samobójstwo" - _ Działania uderzające w polskie górnictwo, to tak naprawdę uderzenie w polską rację stanu _ - mówi szef Solidarności.
Każdy z nas dokłada górnikowi prawie 2 tys. zł. Branża jest na krawędzi, dosypywanie miliardów nie pomaga. Oto, co powinien zrobić rząd.
Tagi: górnictwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz