Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie cmentarze są... na całym świecie

0
Podziel się:

Mogiły przeważnie są zniszczone i zapomniane, ale odnalezienie ich zawsze powoduje duże emocje.

Polskie cmentarze są... na całym świecie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polskie nekropolie można spotkać dosłownie na całym świecie. Najwięcej jest ich na dawnych Kresach Rzeczpospolitej. Te najbardziej znane to Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i wileńska Rossa. Jednak polskie groby na Wschodzie znaleźć można także na setkach małych, zapomnianych cmentarzy w niewielkich miejscowościach, często setki kilometrów od kraju.

Mogiły przeważnie są zniszczone i zapomniane, ale odnalezienie ich zawsze powoduje duże emocje - mówi podróżnik i pisarz Michał Kruszona. To, czego doznaje podczas takich odkryć, to zdziwienie, a potem wzruszenie. Ostatnio takie uczucia towarzyszyły mu na cmentarzu w Raszkowie, miejscu znanym wszystkim fanom _ Trylogii _ Sienkiewicza. _ Poszedłem na cmentarz w tymże Raszkowie i zobaczyłem tam przepiękne polskie groby z 19-tego, a nawet 18-tego wieku _ - mówi pisarz i podróżnik.

Na całym świecie znaleźć można mogiły polskich żołnierzy, Sybiraków, emigrantów czy artystów. Cmentarze polskie są na wszystkich kontynentach, także w Afryce - dodaje Michał Kruszona. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze z armii gen. Andersa wychodzili na fronty wojenne z Rosji przez Persję. To nie byli sami mężczyźni, oni mieli rodziców, dzieci, żony. Ich wszystkich Anglicy umieścili w obozach internowanych właśnie w sercu Afryki, między innymi w Ugandzie. I tam, w Masindi, do dzisiaj istnieje polski cmentarz i przepiękny polski kościół, obrośnięty buszem. _ To jest niesamowite _ - podkreśla podróżnik.

Polski cmentarz jest także w niewielkiej miejscowości Tengeru w północnej Tanzanii. Na biało-czerwonej tablicy przed bramą wejściową cmentarza można przeczytać napis: _ Polscy Wygnańcy 1942-52 _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)