Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski oficer zatrzymany za szpiegowanie na rzecz Rosji

0
Podziel się:

MON potwierdza - zatrzymaliśmy szpiega. Według nieoficjalnych źródeł oficer posiadał bardzo dużą wiedzę.

Polski oficer zatrzymany za szpiegowanie na rzecz Rosji
(Bartosz Krupa/East News)

W związku z podejrzeniem udziału w obcym wywiadzie zatrzymano w środę oficera Wojska Polskiego - poinformował rzecznik MON płk Jacek Sońta. Podstawą były materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego - zaznaczył.

aktualizacja 20:15:00

_ Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w dniu dzisiejszym na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego dokonano zatrzymania oficera Wojska Polskiego w związku z podejrzeniem jego udziału w obcym wywiadzie _ - poinformował rzecznik MON.

Wcześniej rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik poinformował, że funkcjonariusze ABW i żołnierze Żandarmerii Wojskowej prowadzili czynności w biurowcu MON przy al. Niepodległości w Warszawie. Wójcik wyjaśnił, że czynności dokonały ABW i ŻW, ponieważ SKW nie posiada uprawnień procesowych.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka powiedział, że _ czynności dotyczyły zatrzymania jednego z żołnierzy _ i chodzi o starszego stopniem oficera.

Ani MON, ani prokuratura nie informują na rzecz jakiego państwa miał pracować zatrzymany oficer. Według portalu tvn24.pl i Gazety Wyborczej jest on podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji. _ To poważna sprawa i niebanalny oficer, który posiadał dużą wiedzę _ - pisze tvn24.pl, powołując się na nieoficjalne źródło związane ze sprawą. Według _ GW _ pułkownik był śledzony od dwóch miesięcy i nie miał dostępu do informacji kluczowych dla naszej armii, zajmował się przetargami oraz dostawami sprzętu.

Według Radia Zet równolegle zatrzymano jeszcze jedną osobę - prawnika, który ma podwójne obywatelstwo polskie i rosyjskie i pracuje w stołecznej firmie. Radio zaznacza, że mężczyźni nie współpracowali ze sobą.

ABW nie chciało potwierdzić charakteru czynności oraz czy ktoś został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. _ W tej chwili funkcjonariusze ABW wspólnie z Żandarmerią Wojskową, na zlecenie prokuratury wojskowej wykonują zlecone czynności - jeśli chodzi o szczegóły - odsyłam do prokuratury wojskowej _ - powiedział rzecznik ABW Maciej Karczyński.

Prok. Wójcik powiedział, że obecnie nie wie nic o zatrzymaniu drugiej osoby. _ Na chwilę obecną nie mam takiej wiedzy _ - stwierdził.

W biurowcu MON przy Alei Niepodległości mieści się większość departamentów ministerstwa, zaś siedziba ministra jest przy ul. Klonowej.

Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo, czyli udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej od roku do 10 lat więzienia. W razie udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić państwu szkodę, minimalna kara to trzy lata.

Czytaj więcej w Money.pl
Oficer ABW przed sądem za śmierć Blidy Agent został skazanego za niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania byłej minister.
Podwyżka co rok o 1 procent. To pomysł... Nowość przewidywana w projekcie polega na tym, że po 15 latach służby dodatek będzie podwyższany o 1 proc. kwoty uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby.
Spółka dnia: Przychody mocno w górę, a kurs zjeżdża w dół. Powód? Dane za trzeci kwartał wyraźnie uszczupliły tegoroczne osiągnięcia odzieżowej spółki.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)