Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.03.2008 12:23

Polska ustawa kominowa jedyna w krajach UE

Około 18 tysięcy złotych maksymalnie może zarobić kadra zarządzająca w spółkach Skarbu Państwa. Polska jest jedynym krajem w UE, który ogranicza ustawą zarobki top menedżerów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 18 tysięcy złotych maksymalnie może zarobić kadra zarządzająca w spółkach Skarbu Państwa.Członkowie zarządów i rad nadzorczych w firmach prywatnych zarabiają nawet kilkanaście razy więcej. Polska jest jedynym krajem w UE, który ogranicza ustawą zarobki top menedżerów w spółkach Skarb Państwa.

W Europie, jeśli istnieją jakieś ograniczenia dot. wynagrodzeń członków zarządów i członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, to tylko w formie rozporządzeń, zapisów w statutach spółek, regulaminach wynagradzania. Są one znacznie mniej restrykcyjne niż w Polsce.

- _ Zazwyczaj nie określa się ściśle zarobków, uzależniając ich wysokość od wielkości przedsiębiorstwa, liczby zatrudnionych czy też wyników finansowych spółki _ - mówi dr Krzysztof Wiater, wspólnik zarządzający warszawskim biurem kancelarii DLA Piper. - _ Jeśli już chcemy wprowadzić limity wynagrodzeń można to zrobić stosując zapisy do statutów spółek czy regulaminów wynagrodzeń _ - dodaje prawnik.

Przykładowo w Austrii, Belgii, Danii i Finlandii nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wynagrodzeń menedżerów państwowych spółek.

W Austrii, Belgii, Danii, Finlandii ustawodawstwo nie ogranicza w żaden sposób wysokości wynagrodzenia członków rad nadzorczych i członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Sytuacja prawna menedżerów tych spółek nie różni się od sytuacji menedżerów prywatnych spółek.

Z kolei w Czechach nie ma ograniczeń dot. wysokości wynagrodzeń kadry zarządzającej, ale limity wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, mogą być wprowadzane przez wewnętrznie obowiązujące akty Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Jednak ich treść a nawet istnienie nie są dostępne dla opinii publicznej.

W Hiszpanii wynagrodzenie każdej z przedmiotowych osób ustalane jest w statucie danej spółki ( w spółkach z co najmniej 50% udziałem Skarbu Państwa, który to statut podlega zatwierdzeniu Rady Ministrów).

Analizę przepisów dot. wysokości wynagrodzeń w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa w krajach Unii Europejskiej przeprowadziła kancelaria DLA Piper.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz