Notowania

trybunał
23.06.2009 17:40

Polska skazana w Strasburgu w dwóch sprawach

Obie dotyczą naszego wymiaru sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*W wyniku tych wyroków Skarb Państwa straci 11 tysięcy euro. Skargi dotyczą zbyt długiego przetrzymywania w areszcie oraz opieszałości wymiaru sprawiedliwości. *

Mieszkaniec Gdyni w 1993 roku został oskarżony o dokonanie oszustw. Pierwsze przesłuchanie odbyło się po 13 latach od postawienia zarzutów. Sędziowie Trybunału nie mieli wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości naruszył artykuł Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom przeprowadzenie procesu w rozsądnym czasie.

Ponadto stwierdzili, że odrzucenie przez sąd w Gdańsku skargi na zbyt długo trwający proces było błędne, bowiem nie dochowywało standardów i wskazań zawartych w innych orzeczeniach Trybunału dotyczących podobnych skarg z Polski. Skarżącemu w ramach zadośćuczynienia Trybunał przyznał ponad 10 tysięcy euro.

Druga sprawa dotyczy mieszkańca Wojkowic oskarżonego o dokonanie morderstwa. W areszcie spędził blisko trzy lata. Według Trybunału tak długie pozbawienie wolności, przed ogłoszeniem wyroku i stwierdzeniem winy, stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji. Skarżący otrzyma tysiąc euro zadośćuczynienia.

Tagi: trybunał, praw, człowieka, polska, strasburg, wymiar, sprawiedliwości, kary, euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz