Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska mafia postawiła na przekręty finansowe

0
Podziel się

Polscy gangsterzy handlowali narkotykami i przemycali kontrabandę.

Polska mafia postawiła na przekręty finansowe
(PAP/Tomasz Gzell)
bEhciYqd

Polscy gangsterzy swoje interesy lokowali przede wszystkim w handlu narkotykami, nielegalnym obrocie papierosami i alkoholem oraz w przestępstwach finansowych.

Działalność kryminalna- związana przede wszystkim z napadami, rozbojami, handlem ludźmi powoli ustępuje miejsca przestępstwom ekonomicznym, gospodarczym i finansowym - twierdzą autorzy raportu. Dla porównania na celowniku CBŚ w 2009 roku znalazło się 107 grup charakterze kryminalnym podczas gdy gangsterskich grup ekonomicznych było o blisko 60 więcej.

Zorganizowana przestępczość ekonomiczna

W ubiegłym roku w zainteresowaniu policji znalazło się blisko 164 grup przestępczych zajmujących się przestępczością ekonomiczną. Grupy te zajmowały się m.in. wyłudzeniami podatkowymi, praniem pieniędzy, nielegalnym obrotem alkoholem, papierosami i paliwami, a także przestępstwami na rynkach kapitałowych.

bEhciYqf

W ten sposób zdobyte pieniądze gangsterzy inwestują zarówno w kraju, jak i za granicą, głównie w nieruchomości, papiery wartościowe, luksusowe samochody, jachty, samoloty oraz dzieła sztuki.

Z raportu CBŚ wynika m.in., że w 2009 r. CBŚ zabezpieczyło ponad 79 tys. litrów spirytusu i 55 mln sztuk papierosów pochodzących z przemytu. Policja ocenia, że to właśnie z przestępstw naruszających m.in. przepisy podatkowe, wyłudzeń VAT i akcyzy pochodzi duża część zysków grup przestępczych.

Policja baczniej przygląda się również branży hazardowej, a zwłaszcza rynkowi automatów o niskiej wygranej. W jednej z akcji przeprowadzonej przez CBŚ i Komendę Policji zabezpieczono blisko 300 automatów do gier z całego kraju.

bEhciYql

Narkotykowy biznes

Centralne Biuro Śledcze rozpracowywało w ubiegłym roku 500 grup przestępczych, w wyniku czego zatrzymano 3459 osób z 155 rozbitych gangów.
W 2009 roku prześwietlono 167 grup narkotykowych. Policjanci CBŚ zlikwidowali 8 narkotykowych laboratoriów, a także 33 plantacje konopi indyjskich. Łącznie odebrali przestępcom ponad 917 kg narkotyków głównie marihuanę, amfetaminę i kokainę.

Oprócz tego w rękach policji znalazło się ponad 144,5 tys. sztuk tabletek ekstazy, 7,1 kg heroiny, 6,7 haszyszu oraz blisko 80 litrów BMK- półproduktu, który stosuje się do produkcji czystej amfetaminy.

Przestępstwa Kryminalne

W minionym roku policjantom udało się zidentyfikować 402 liderów grup przestępczych z 448 polskich i 12 zagranicznych gangów, z tego 179 osobom postawiono zarzuty o kierowanie grupą przestępczą.

bEhciYqm

Zatrzymano 382 podejrzanych o działania przestępcze mające związek z materiałami wybuchowymi, skonfiskowano blisko 430 sztuk broni palnej i 50,7 tys. szt. amunicji.

Łącznie w 2009 roku CBŚ zabezpieczyło mienie o wartości prawie 172 mln zł, a odzyskało o wartości ponad 28 mln zł. 141 osobom postawiono 15 572 zarzuty karne w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

bEhciYqG
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)