Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska i Niemcy zorganizują program wymiany policjantów

0
Podziel się:

Z programu mogłoby skorzystać ponad 200 funkcjonariuszy z obu krajów. Byłby realizowany przede wszystkim w regionach przygranicznych, ale nie tylko.

Polska i Niemcy zorganizują program wymiany policjantów
(tillwe/CC/Flickr)
bESwdZiZ

Polska i Niemcy chcą wdrożyć program wymiany policjantów, aby lepiej wspólnie walczyć z przestępczością, szczególnie w regionach przygranicznych - poinformowali w ministrowie spraw wewnętrznych obu krajów Jacek Cichocki i Hans-Peter Friedrich.

Szefowie resortów spotkali się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Berlinie._ - Uzgodniliśmy dziś program wymiany, tak aby niemieccy i polscy funkcjonariusze policji mogli w przypadku konkretnych działań śledczych owocnie ze sobą współpracować. Na początek funkcjonariusze policji z Niemiec udadzą się na trzy miesiące do Polski. Następnie zamierzamy gościć kolegów z polskiej służby policji w Niemczech _ - powiedział Friedrich.

Z programu mogłoby skorzystać ponad 200 funkcjonariuszy z obu krajów. Byłby realizowany przede wszystkim w regionach przygranicznych, ale nie tylko. Terminu jeszcze nie ustalono. Projekt ten miałby zostać zrealizowany w ramach unijnego programu ISEC, który dotyczy zapobiegania przestępczości i jej zwalczania.

bESwdZjb

_ - Przestępczość zorganizowana nie zna granic. Musimy zatem znaleźć na płaszczyźnie międzynarodowej odpowiedzi na takie problemy jak handel narkotykami i handel ludźmi, jak również na przykład na przemyt i nielegalny handel samochodami. Należy wzmocnić współpracę dwu- i trójstronną. W Centrum Współpracy w Świecku pracują już od dłuższego czasu codziennie ramię w ramię funkcjonariusze obydwu krajów. Szczególnie w przypadku zwalczania przestępczości zorganizowanej ważne jest, aby znać osoby, z którymi się wspólnie pracuje, i mieć do nich zaufanie _ - powiedział Friedrich.

Jednym z celów tych planów ma być skuteczniejsza walka z plagą kradzieży samochodów we wschodnich regionach Niemiec przy granicy z Polską i Czechami. Według niemieckich danych od 2007 r. liczba kradzieży aut w Brandenburgii wzrosła o 250 proc. Coraz częściej giną też drogie maszyny rolnicze i budowlane. Podobne problemy mają także Saksonia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie, a niemiecka opinia publiczna jest bardzo zaniepokojona kradzieżami i domaga się od miejscowych władz bardziej zdecydowanych działań przeciwko złodziejom.

_ - Niepokoi mnie, że także nasi obywatele - chociaż nie tylko - angażują się w proceder kradzieży samochodów w Niemczech. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą wspólnego projektu w ramach unijnego programu ISEC, który dotyczy zapobiegania przestępczości i zwalczania jej. W jego ramach skoncentrujemy się na tego rodzaju przestępczości i zacieśnimy współpracę z niemiecką policją na poziomie federalnym, jak i krajów związkowych _ - powiedział Cichocki.

_ - Zamierzamy rozmawiać też z naszym odpowiednikiem z Francji o tym, by rozważyć powołanie wspólnej grupy operacyjno-śledczej przy zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. To wymaga przygotowania, bo takie grupy muszą dotyczyć konkretnych spraw. Mimo różnic w ustrojach policji i organów sprawiedliwości musimy budować wspólne mechanizmy działania _ - dodał.

bESwdZjh

_ - W Europie przestrzeń bezpieczeństwa rozciąga się od Morza Śródziemnego aż do Bugu. Przestępczość zorganizowana nie ma barier, więc my tym bardziej musimy zacieśniać naszą współpracę _ - podkreślił polski minister.

Zdaniem Cichockiego i Friedricha polsko-niemieckiej współpracy policyjnej nadano _ nową jakość _, czego symbolem jest centrum współpracy służb granicznych, policyjnych i celnych w Świecku, kooperacja polskiej i niemieckiej policji oraz wymiana informacji w czasie piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

_ - Jesienią zorganizowaliśmy wspólną konferencję na granicy, której celem było zacieśnienie współpracy i ulepszenie wymiany informacji między wszystkimi organami ścigania zaangażowanymi w zwalczanie przestępczości - czyli i policji, i służb celnych, a także prokuratury z obu stron _ - przypomniał Cichocki.

_ - Chcemy kontynuować te spotkania i wciągnąć w niektóre kwestie stronę czeską, bo część tych problemów, szczególnie przestępczość zorganizowana, dotyczy trzech naszych krajów _ - dodał.

bESwdZji

Według Friedricha do połowy 2013 r. mają się zakończyć negocjacje dotyczące nowej polsko-niemieckiej umowy o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Sondaż: Polacy uznają wiodącą rolę Niemiec Ponad połowa ankietowanych uważa, że Niemcy, dążąc do realizacji swoich celów, szanują interesy innych państw.
12 skradzionych ciał wróciło do Niemiec Ciała wraz z trumnami skradziono wraz z przewożącym je samochodem z Hoppegarten pod Berlinem.
Niemcy odkładają ważne dla Polski projekty Minister transportu studzi rozbudzone wcześniej nadzieje.
bESwdZjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)