Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska misja w Afganistanie. Będziemy szkolić afgańskie dowództwo

0
Podziel się:

150 polskich żołnierzy nowej misji NATO Resolute Support dotarło już do bazy w Bagram.

Baza w Bagram, zdjęcie z 2008 roku</br>
Baza w Bagram, zdjęcie z 2008 roku</br> (Samuel Morse/U.S. Air Force/pubilc domain)

Święta spędzą w Afganistanie. 150 polskich żołnierzy nowej misji NATO _ Resolute Support _ jest już w bazie w Bagram. Formalnie misję zaczną 1 stycznia. Wszystko po tym, jak prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednie rozporządzenie i postawił kropkę nad _ i _.

150 Polaków wejdzie w skład nowego kontyngentu NATO, który ma w Afganistanie pozostać co najmniej dwa lata. Żołnierze nie będą już jednak walczyć z talibami, tak jak robiła to kończąca się 31 grudnia misja ISAF. Jak mówi dowódca nowego polskiego kontyngentu pułkownik Wojciech Marchwica, jedynym zadaniem będzie szkolenie miejscowym sił.

- _ Zajmiemy się przede wszystkim szkoleniem i doradztwem, rezygnując z działań bojowych. Nasze szkolenie będzie ograniczone do wysokich szczebli zbrojnych Afganistanu i poziomu ministerstwa. Będziemy teraz szkolili decydentów _ - mówi Marchwica.

Jak dodaje, wśród 150 Polaków w Afganistanie są żołnierze z całej Polski.

- _ Trzon misji stanowią żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i oczywiście 10 Brygady Logistycznej. Natomiast w gronie doradców są żołnierze właściwie z całej Polski, ponieważ na stanowiska doradców wymagane są odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i profesjonalizm tych ludzi _ - wyjaśnia pułkownik Marchwica.

Nowa misja NATO ma w sumie liczyć ponad 12 tysięcy żołnierzy, głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz kilkunastu innych krajów, w tym z Niemiec, Włoch i Bułgarii. Żołnierze będą stacjonować w zaledwie kilku największych bazach wojskowych w Afganistanie, w tym w Kabulu, Bagram, Kandaharze i Mazar-i-Sharif.

Poprzednia misja NATO, ISAF, trwała 13 lat. NATO wyszkoliło w tym czasie ponad 350 tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów. W szczytowym momencie misja ISAF liczyła 140 tysięcy osób. W sumie w Afganistanie zginęło prawie 3,5 tysiąca zagranicznych żołnierzy, a 30 tysięcy zostało rannych. Wśród ofiar jest 45 zabitych i 361 rannych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Poska ściąga Rosomaki i broń do kraju - _ Mamy już 99,51 procent zrealizowanego zadania _ - dodaje dowódca zmiany, pułkownik Adam Słodczyk.
Polscy żołnierze wrócą do Afganistanu? Rząd ma zdecydować dzisiaj o wysłaniu do prezydenta dwóch wniosków o użycie polskich oddziałów wojskowych za granicą.
Atak kamikaze w najlepiej strzeżonym budynku Szef policji w Kabulu cudem uniknął śmierci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)