Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska armia dostanie nowy sprzęt. Resort kupi okręty podwodne razem z pociskami manewrującymi

0
Podziel się:

Mają razić cel oddalony nawet o tysiąc kilometrów z precyzją do 5 metrów.

Polska armia dostanie nowy sprzęt. Resort kupi okręty podwodne razem z pociskami manewrującymi
(Tomasz przechlewski/Flickr.com (CC BY 2.0))

Resort obrony kupi okręty podwodne razem z pociskami manewrującymi. Jesienią ubiegłego roku MON miał inne plany: najpierw postępowanie na okręty, potem na rakiety. Wiceminister obrony Czesław Mroczek poinformował, że po analizach zdecydowano się jednak połączyć oba przetargi.

Po rozeznaniu na rynku i rozmowach z potencjalnymi dostawcami rakiet kierownictwo ministerstwa doszło do wniosku, że można okręty kupić jednocześnie z rakietami manewrującymi. Umowę na dostawę rakiet podpisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Połączenie obu postępowań oznacza, że przetarg na zakup okrętów i rakiet ruszy z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wiceszef MON Czesław Mroczek zapewnia jednak, że nie wpłynie to znacząco na finalne porozumienie. Pierwotnie postępowanie planowano rozpisać jeszcze w styczniu. Po zmianach przetarg może ruszyć prawdopodobnie w sierpniu.

Resort obrony chce kupić trzy okręty podwodne. Pociski manewrujące, w które będą wyposażone, to broń wysokiej klasy. Mają razić cel oddalony nawet o tysiąc kilometrów, z precyzją do 3 - 5 metrów. Na zakup tak nowoczesnego uzbrojenia resort przeznaczy prawie 8 miliardów złotych.

Obecnie marynarka wojenna dysponuje czterema okrętami podwodnymi typu Kobben, które zostały zwodowane jeszcze w latach 60-tych. Pod polską banderą pływają od dekady.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska armia kupi 70 śmigłowców Złożono trzy ostateczne oferty.
Dziś decyzja ws. śmigłowców dla polskiej armii - _ Nie wpłynie ona na terminy dostaw _ - zapewnia szef MON Tomasz Siemoniak.
Zamieszanie w Ministerstwie Obrony. Wojsko poczeka dłużej na 70 śmigłowców? Resort chce kupić maszyny wielozadaniowe, bojowe oraz do zwalczania okrętów podwodnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)