Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy policjanci patrolują chorwackie wybrzeże

0
Podziel się:

Policjanci pomagają miejscowym funkcjonariuszom podczas wspólnych patroli w rejonie Zadaru.

Polscy policjanci patrolują chorwackie wybrzeże
(premus/CC/Flickr)
bEISJBKd

Od 1 lipca dwoje polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pomagają miejscowym funkcjonariuszom podczas wspólnych patroli w rejonie Zadaru, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

Tego lata do pełnienia służby w ramach polsko-chorwackich patroli w rejonie miasta Zadar skierowano policjanta garnizonu pomorskiego i funkcjonariuszkę reprezentującą garnizon opolski.

_ - W szczególności chodzi o kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polską placówką dyplomatyczną w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom _ - powiedział mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

bEISJBKf

1 lipca Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. _ Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka _ - powiedział Hajdas.

Wspólne patrole na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w lipcu i sierpniu są możliwe dzięki dwustronnej rządowej umowie o współpracy w zwalczaniu przestępczości, na podstawie której policja polska i chorwacka w czerwcu 2010 roku podpisała protokół w sprawie określenia zasad i warunków dotyczących skierowania polskich policjantów do wykonywania obowiązków służbowych na wybrzeżu Chorwacji podczas sezonu turystycznego.

Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP przeprowadziło selekcję zgłoszonych przez komendy wojewódzkie i stołeczną kandydatów do udziału we wspólnych polsko-chorwackich patrolach. Sprawdzane były m.in. umiejętności językowe oraz wiedza z zakresu współpracy międzynarodowej.

_ - Na podstawie przeprowadzonych rozmów z kandydatami wskazano policjantów, którzy w ocenie komisji w sposób najbardziej kompetentny, sumienny i rzetelny będą mogli wywiązać się z nałożonych zadań i obowiązków, a tym samym godnie reprezentować polską policję w Chorwacji _ - powiedział Hajdas.

bEISJBKl
Czytaj więcej w Money.pl
Gondolierzy będą musieli dmuchać w baloniki Po serii skarg na gondolierów w Wenecji, którym turyści zarzucili niekulturalne zachowanie i różne wybryki, pojawił się pomysł poddawania ich testom.
Obchody w USA pod specjalnym nadzorem Wciąż żywa jest pamięć o tragicznym w skutkach zamachu terrorystycznym w Bostonie sprzed niespełna czterech miesięcy.
24 Rumunów w 9-osobowym busie. Gdzie? Na tylnych siedzeniach pasażerowie siedzieli w trzech warstwach, mniejsi na kolanach wyższych towarzyszy podróży. W bagażniku mikrobusu ułożone były dwa grube kloce, które służyły za prowizoryczne ławki.
bEISJBKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)