Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polowanie na kiboli trwa, kolejni za kratami

0
Podziel się:

Policja zatrzymała już 48 osób, które miały związek z burdami na
stadionie w Bydgoszczy podczas finału Pucharu Polski.

Polowanie na kiboli trwa, kolejni za kratami
(PAP/Leszek Szymański)

Policja zatrzymała już 48 pseudokibiców, którzy mieli związek z burdami na stadionie w Bydgoszczy podczas finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Kolejni są właśnie zatrzymywani - powiedział szef policji Andrzej Matejuk.

Komendant dodał, że na razie zatrzymywani są pseudokibice na terenie województw wielkopolskiego i mazowieckiego, jednak zatrzymywani będą również mieszkańcy innych województw, którzy byli na stadionie i brali udział w zamieszkach.

_ - Jestem przekonany, że tych osób, które mogą się czuć bezkarnie, będzie naprawdę niewiele i że bezpieczeństwo na naszych stadionach będzie się poprawiało _ - powiedział Matejuk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t139318.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mecze;przy;pustych;trybunach;ofensywa;rzadu;trwa,181,0,828597.html) Mecze przy pustych trybunach. Ofensywa rządu trwa
Komendant zaznaczył, że cieszy się, iż PZPN przychylił się do jego wniosku i zamknął stadiony dla przyjezdnych kibiców na wszystkie spotkania do końca rundy 2010/2011. _ Miałem wątpliwości, że taka będzie decyzja. Tym bardziej wielki ukłon w kierunku PZPN. Sądzę, że przez ten okres uda się zapewnić taki stan bezpieczeństwa, by w następnej rundzie kibice przyjezdni mogli wrócić na stadiony _ - zaznaczył. Zdaniem komendanta, w tej chwili organizatorzy meczów piłkarskich mają duże problemy z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa na stadionach.

Wyraził nadzieję, że jest to sytuacja tymczasowa. _ Wymagamy od organizatora aktywności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i reakcji na wszystkie wykroczenia, a także wulgaryzmy _ - powiedział Matejuk.

Zapowiedział, że policjanci będą obecni na stadionach w charakterze obserwatorów. Ich głównym zadaniem będzie monitoring i zabezpieczanie materiałów filmowy rejestrujący ewentualne wykroczenia.

Szef policji powiedział, że od odpowiedzialności karnej będą pociągane osoby łamiące prawo również poza stadionami. _ Ustawa daje takie możliwości i będziemy w pełni z niej korzystać. Również te osoby, które w mieście, w dojściu (na stadion - PAP) w czasie zgromadzenia popełniają wykroczenie, które jest związane bezpośrednio z meczem, to także w takich sytuacjach policja będzie wnioskować o zakazy stadionowe _ - powiedział Matejuk.

Do burdy w Bydgoszczy doszło 3 maja. Chuligani zdemolowali stadion Zawiszy. Szkody wyrządzone przez nich sięgnęły kilkuset tysięcy złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi bydgoska prokuratura. Bada również, czy organizator, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na stadionie, dopełnił swoich obowiązków. Negatywną opinię w sprawie organizacji finału na tym obiekcie wydała policja; PZPN tłumaczył jednak w czwartek, że taka opinia została wydana zbyt późno, by przenieść mecz na inny stadion.

Prokuratorzy postawili zarzuty 27 osobom. Dotyczą one m.in. wtargnięcia ma murawę boiska, niszczenia mienia i napaści na funkcjonariuszy lub ochronę. W przypadku jednego z chuliganów, który kopnął operatorkę kamery telewizyjnej, sąd zastosował miesięczny areszt. Pozostali mają dozory policyjne i bezwzględny zakaz stadionowy.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk wysłał w czwartek do PZPN pismo z wnioskiem, by do końca sezonu 2010/2011 mecze piłkarskie odbywały się bez udziału przyjezdnych kibiców. Rozpatrzenie tego wniosku przez PZPN, Ekstraklasę i kluby piłkarskie za celowe uznał premier Donald Tusk.

Po południu zarząd PZPN zdecydował, że wszystkie mecze o mistrzostwo pierwszej i drugiej ligi (drugi i trzeci poziom rozgrywkowy) do końca sezonu 2010/2011 odbędą się bez udziału zorganizowanych grup kibiców gości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t101300.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mecze;ekstraklasy;bez;kibicow;gosci;decyzja;pzpn,66,0,828226.html) Mecze Ekstraklasy bez kibiców gości. Decyzją PZPN Zarząd związku zdecydował się zamknąć trybuny dla kibiców pierwszej i drugiej ligi. O te zmiany wnioskowała policja. PZPN zapowiada, że to dopiero początek zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t75043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;wraca;na;szczyt,164,0,828580.html) Platforma wraca na szczyt TNS OBOP: Gdyby wybory odbywały się w maju, na PO zagłosowałoby aż 44 procent badanych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)