Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
03.07.2014 15:06

Polityka we Francji. Większość Francuzów nie chce powrotu Sarkozy'ego

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy w najbliższych miesiącach zdecyduje, czy wraca do polityki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA)

Jednak z najnowszego sondażu wynika, że 65 procent Francuzów nie jest temu przychylnych - pisze _ Nouvel Observateur _.

Na pytanie, czy chcą powrotu Sarkozy'ego, 48 proc. respondentów odpowiedziało _ zdecydowanie nie _, a 17 proc. _ raczej nie _. Na korzyść byłego prezydenta wypowiedziało się 33 proc. badanych: 15 proc. _ zdecydowanie tak _, a 18 proc. _ raczej tak _ - głosi sondaż instytutu badania opinii publicznej CSA. Niezdecydowanych było 2 proc. ankietowanych.

Zlecone przez telewizję BFMTV badanie zostało przeprowadzone na grupie 1012 osób powyżej 18. roku życia. Rozpoczęło się we wtorek, po zatrzymaniu Sarkozy'ego, i zakończyło przed jego wystąpieniem w środę w telewizji TF1.

Były szef państwa powiedział w telewizji, że _ pod koniec sierpnia-na początku września _ wypowie się, czy wraca do polityki jako kandydat na szefa centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP).

Jeśli chodzi o poszczególne grupy zawodowe, były lider UMP pewną popularność zyskał wśród emerytów (34 proc.) i pracowników etatowych(40 proc.). Tylko 25 proc. osób na stanowiskach kierowniczych i 27 proc. osób wykonujących wolny zawód chciałoby, żeby Sarkozy wrócił do gry.

Za jego powrotem do polityki jest 72 proc. zwolenników UMP. Ogólne poparcie dla Sarkozy'ego pośród partii prawicowych wyniosło 65 proc., mimo tylko 37-procentowego poparcia ze strony wyborców Frontu Narodowego. Odmienne stanowisko prezentuje lewica - 80 proc. jej zwolenników nie chce, aby Sarkozy ponownie kandydował na szefa UMP.

59-letni Sarkozy został we wtorek rano zatrzymany i był przez cały dzień przesłuchiwany w związku z zarzutami wykorzystywania wpływów, czynnej korupcji i naruszenia tajemnicy zawodowej.

Były prezydent, nawiązując do swego zatrzymania, oświadczył, że jest _ zszokowany tym, co się stało _. Jednak 63 proc. Francuzów uznało, że został on zatrzymany _ jak każdy inny podejrzany _ i nie widziało w tym niczego oburzającego.

Czytaj więcej w Money.pl
Najnowszy sondaż poparcia dla partii. Po aferze podsłuchowej Platforma... Zaskakująca roszada. Jest partia, która przegoniła SLD i pnie się w górę.
Kłopoty Hollande'a. Coraz mniej Francuzów... Tymczasem premier Manuel Valls niezmiennie cieszy się 52-procentowym poparciem, czyli 34 punkty procentowe powyżej notowań szefa francuskiego państwa.
Nicolas Sarkozy oskarżony o nadużywanie władzy
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz