Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
04.07.2012 16:03

Policjant kopał demonstranta podczas marszu niepodległości. Ma zarzuty

Sprawa pobicia mężczyzny przez policjanta podczas marszu niepodległości rozeszła się głośnym echem po całym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Zarzut przekroczenia uprawnień i naruszenia nietykalności postawiła stołeczna prokuratura policjantowi, który kopał demonstranta podczas zajść w Święto Niepodległości 11 listopada 2011 roku.

O takiej decyzji śródmiejskiej prokuratury poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Dodał, że podejrzany nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator nie stosował wobec niego środków zapobiegawczych.

Postawiono mu zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, przewidującego do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Inny naruszony art. 217 kk stanowi: _ Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku _.

Chodzi o sytuację uwiecznioną na filmie, który trafił do internetu. Widać na nim, jak cywilny funkcjonariusz kilka razy kopie po głowie kulącego się demonstranta. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła wtedy śledztwo, apelując do pokrzywdzonego, aby się zgłosił.

Ślepokura podał, że zgłosił się on i został przesłuchany jako pokrzywdzony. Prokuratura powołała biegłego do oceny, czy film z internetu nie był montowany.

Prokuratura wszczęła kilkanaście śledztw dotyczących zajść. Jedno z nich obejmuje wydarzenia na pl. Konstytucji na początku Marszu Niepodległości; postawiono w nim 36 zarzutów dotyczących głównie czynnej napaści na funkcjonariuszy i naruszenia ich nietykalności. Pozostałe dotyczą pojedynczych wydarzeń w trakcie marszu. Wszczęto też postępowanie w sprawie zdarzeń na Nowym Świecie, gdzie doszło do pobicia czterech osób, zniszczenia policyjnego miotacza gazu pieprzowego oraz znieważenia policjanta.

Spośród 210 osób zatrzymanych po zamieszkach różnego rodzaju zarzuty usłyszało 176. Kilka osób skazano w trybie przyspieszonym na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Chcą marszu przeciwko pomysłom Sikorskiego W rocznicę stanu wojennego PiS chce wyrazić sprzeciw wobec wygłoszonych w Berlinie słów Radosława Sikorskiego.
Palikot jest zszokowany. _ To jest nasza zadyma _ Prezydent w przyszłym roku zamierza stanąć na czele wspólnego marszu w Święto Niepodległości.
Czy policja słusznie użyła siły 11 listopada? Helsińska Fundacja Praw Człowieka oceniła działania policji wobec demonstrantów podczas zamieszek 11 listopada.
Tagi: prawo, marsz niepodległości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz