Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policja dostanie listę najgroźniejszych przestępców

0
Podziel się:

Współpraca z więzieniami, ma polegać na przekazywaniu informacji o skazanych z zaburzeniami psychicznymi - powiedział rzecznik KGP, Mariusz Sokołowski.

Policja dostanie listę najgroźniejszych przestępców
(jinga80 - Fotolia.com)

Policja będzie mieć listę groźnych skazanych. Informacje o takich osobach będzie funkcjonariuszom przekazywać Służba Więzienna. To główne ustalenia podpisanego w tej sprawie porozumienia między Komendą Główną Policji a kierownictwem Służby Więziennej.

Współpraca ma polegać na przekazywaniu informacji o skazanych z zaburzeniami psychicznymi - powiedział rzecznik KGP, Mariusz Sokołowski.

Chodzi o osoby, który mogą być objęte nowa ustawą, zakładającą izolację i badania przestępców w ośrodkach dyssocjalnych. Policję interesuje to, kiedy takie osoby będą wychodziły z zakładów karnych, czy sąd podjął decyzję o umieszczeniu danej osoby w ośrodku psychiatrycznym czy też nie.

Przepisy podpisane przez prezydenta w grudniu ubiegłego roku, wchodzą w życie 22 stycznia. Pozwalają one policji wnioskiwać o kierowanie groźnych przestępców na badania psychiatryczne i obserwację. Taką osobą jest między innymi pedofil Mariusz Trynkiewicz. 25 lat temu został skazany za zabicie czterech chłopców. Na wolność ma wyjść 11 lutego.

Mariusz Sokołowski powiedział, że policja jest przygotowana na jego wyjście i zrobi wszystko, żeby ten człowiek nie stwarzał zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Jeśli okaże się, że nowe przepisy nei obejmą Trynkiewicza, bo na przykład złoży zażalenie do sądu lub jakikolwiek inny środek odwoławczy, to policja będzie go _ pilnować _ w inny sposób - zapewnił Sokołowski. Jeśli tzreba będzie to tam, gdzie pedofil będzie mieszkał będzie stał radiowóz - dodał rzecznik Komendy Głównej Policji.

Podpisane przez policję porozumienie ze Służbą Więzienną pozwoli funkcjonariuszom mieć lepsze informacje o przestępcach, którzy mogą być bardzo groźni dla otoczenia i którzy - mimo odbytych wyroków - nie przeszli resocjalizacji.

Komendant główny Marek Działoszyński zapowiedział niedawno, że powstaną specjalne zespoły funkcjonariuszy, które będą monitorowały przypadki skazanych z zaburzeniami psychiatrycznymi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Prezydent nie opóźnił ustawy o bestiach" - _ Sprawa była skomplikowana, ale w działalności Kancelarii nie było zwłoki _ - zapewnia doradca Bronisława Komorowskiego profesor Tomasz Nałęcz.
Kalisz przeciwko izolacji przestępców Ustawa o leczeniu w ośrodkach zamkniętych sprawców najgroźniejszych zbrodni po odbyciu przez nich kar ma zapobiec popełnieniu zabójstw przez seryjnych morderców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)