Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja w Polsce. W poniedziałek rusza kontrola w Centralnym Biurze Śledczym Policji

0
Podziel się:

Biuro Kontroli Komendy Głównej Policji oceni, jak działa jednostka, która powstała jesienią.

Policja w Polsce. W poniedziałek rusza kontrola w Centralnym Biurze Śledczym Policji
(CBS/REPORTER)

Biuro Kontroli Komendy Głównej Policji oceni, jak działa CBŚP po jego wydzieleniu jesienią z KGP i czy jakieś kwestie trzeba poprawić.

Jak zapewnił szef CBŚP nadinsp. Igor Parfieniuk, audyt został zaplanowany już w momencie wydzielenia CBŚP z KGP, co nastąpiło w październiku 2014 r. _ - Audyt ma się rozpocząć drugiego lutego. Nie chodzi o to, by znaleźć dziurę w całym, ale by sprawdzić to, co jest nowe, np. kwestie związane z logistyką i ocenić, czy jest coś do poprawy. Tworzyliśmy jednostkę, jakiej nie było dotąd w historii policji _ - dodał komendant.

Oceniając działanie CBŚP po wydzieleniu z komendy głównej powiedział: _ Pociąg rozpędził się i nie hamuje _. _ - Wyniki są rekordowe nie tylko jeśli chodzi o te trzy miesiące, ale cały rok. Zależało nam na tym, by zmiana nastąpiła płynnie i tak się stało _ - zaznaczył Parfieniuk.

Także rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski poinformował, że audyt w CBŚP był zaplanowany. _ Wprowadzono pewne rozwiązanie i chcemy sprawdzić, czy idzie wszystko w dobrym kierunku - także jeśli chodzi o zarządzanie tą jednostką. Audyt ma też pomóc we wskazaniu mocnych i słabszych stron _ - dodał.

Jednym z celów wyłączenia Centralnego Biura Śledczego z Komendy Głównej Policji i utworzenia Centralnego Biura Śledczego Policji było skrócenie procesu decyzyjnego. Chodziło ot o by w sprawach pilnych, dotyczących np. różnego rodzaju działania zgodę wydawać mógł bezpośrednio szef CBŚP, bez konieczności występowania do komendanta głównego policji.

Według Parfieniuka widać, że takie rozwiązania przyspiesza pracę funkcjonariuszy CBŚP. _ Policjanci nie muszą czekać, my to czytamy (wnioski), stemplujemy i idzie do realizacji _ - dodał, zastrzegając, że chodzi o te działania, na które zgodnie z ustawą może wydać zgodę szef CBŚP.

9 października 2014 r., zgodnie z nowelizacją ustawy o policji, Centralne Biuro Śledcze zostało przekształcone w Centralne Biuro Śledcze Policji. Od tej pory działa jako jednostka organizacyjna policji, na zasadach podobnych do komend wojewódzkich, ale bez własnego budżetu. Komendant CBŚP ma jednak uprawnienia m.in. kadrowe i dyscyplinarne w stosunku do podległych mu policjantów i pracowników. To on też m.in. występuje do sądów z wnioskami o możliwość zastosowania np. kontroli operacyjnej (nie odbywa się to poprzez komendanta głównego policji - PAP).

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe święta. Zginęło 30 osób, najwięcej... Święta podsumowała też straż pożarna, według której były one najtragiczniejsze od kilku ostatnich lat.
CBŚP rozbiło gang produkujący papierosy Podczas akcji zatrzymano 14 osób - siedmiu Bułgarów, dwóch obywateli Ukrainy i pięciu Polaków. Gang mógł spowodować straty w wysokości 4,5 mln zł.
Powstanie CBŚP. Nowa superjednostka policji Sejm znowelizował dziś ustawę o policji. Centralne Biuro Śledcze zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)