Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polak wiceszefem grupy zrzeszającej rzeczników ochrony prywatności w UE

0
Podziel się:

Grupa Robocza Artykułu 29 ds. Ochrony Danych jest organem doradczym Komisji Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności. Dzisiaj w Brukseli na dwuletnią kadencję wybrano jej nowe władze.

Polak wiceszefem grupy zrzeszającej rzeczników ochrony prywatności w UE
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski został dzisiaj wybrany wiceszefem grupy zrzeszającej organy ochrony prywatności z krajów UE - poinformowała rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Grupa Robocza Artykułu 29 ds. Ochrony Danych jest organem doradczym Komisji Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności. Dzisiaj w Brukseli na dwuletnią kadencję wybrano jej nowe władze. Przewodniczącą została Isabelle Falque-Pierrotin z Francji, a wiceprzewodniczącymi - Wiewiórowski i Gerard Lommel z Luksemburga. Wszyscy oni kierują organami ochrony danych w swoich krajach.

Wiewiórowski pełni funkcję GIODO od sierpnia 2010 r. Od tego czasu m.in. zdecydowanie protestował przeciwko umowie ACTA, którą ocenił jako niebezpieczną dla praw i wolności określonych w konstytucji. Po kontrolach poinformował o nieprawidłowościach w spisie powszechnym, a ostatnio - przy wydawaniu Karty warszawiaka. Po wyrokach NSA na przełomie 2013 i 2014 r. wydał pierwsze decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu aktu apostazji (duchowni się odwołują).

W ostatnim czasie kandydował na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych i znalazł się w wąskim gronie ubiegających się o tę funkcję. Konkurs został jednak odwołany, bo zespół, który miał rekomendować KE tzw. krótką listę najlepszych kandydatów, uznał, że żaden z nich nie jest odpowiedni.

Przed objęciem funkcji GIODO Wiewiórowski pracował w ówczesnym MSWiA, zarówno pod rządami PiS, jak i PO. Trafił tam w 2006 r. z działającego przy PiS zespołu ds. prawa informatyzacyjnego. Był doradcą ds. informatyzacji w gabinetach politycznych kolejnych szefów MSWiA - Ludwika Dorna, Janusza Kaczmarka i Władysława Stasiaka. Współprzewodniczył też Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kolejny szef MSWiA Grzegorz Schetyna (PO) najpierw Wiewiórowskiego zwolnił, a po kilku dniach zaproponował mu pracę. Wiewiórowski został najpierw doradcą ministra, a w październiku 2008 r. - szefem departamentu informatyzacji MSWiA. Na funkcję GIODO kandydował z rekomendacji PO.

Wiewiórowski jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2000 r. obronił doktorat. Od ukończenia studiów pracował na tej uczelni, gdzie m.in. kierował pracownią informatyki prawniczej. Wykładał też w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji. Po studiach był redaktorem i wydawcą w wydawnictwach prawniczych LEX i Wolters Kluwer Polska. Naukowo zajmuje się przede wszystkim polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, rolą systemów informacji prawnej, informatyzacją administracji publicznej i podpisem elektronicznym.

Grupa robocza została powołana na mocy art. 29 unijnej dyrektywy z 1995 r. ws. ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych. W jej skład wchodzą przedstawiciele organów ochrony prywatności z państw członkowskich UE oraz Europejski Inspektor Ochrony Danych.

Zadaniem Grupy Roboczej jest m.in. wydawanie zaleceń w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych osób fizycznych, przekazywanie Komisji Europejskiej opinii o stopniu ochrony w UE i innych państwach, doradzanie KE w zakresie zmian prawnych dotyczących ochrony prywatności i dążenie do jednolitego stosowania środków prawnych w zakresie ochrony danych osobowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wiemy, jak chronić swoją prywatność Świadomość zwykłych obywateli i prawników w zakresie ochrony danych osobowych jest niska - wynika z badań.
Ochrona danych osobowych? Tym walczy się o klienta Z danymi osobowymi jest jak ze zdrowiem, ich wartość doceniamy dopiero wtedy, kiedy je stracimy.
Facebook pozwany. Za inwigilację internautów Dwóch amerykańskich internautów oskarża firmę Marca Zuckerberga o analizowanie prywatnej korespondencji użytkowników i sprzedawanie zdobytych tak informacji reklamodawcom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)