Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy na Ukrainie. Misja rozpoznawcza Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Donbasie

0
Podziel się:

Zebrane informacje mają być pomocą przy podejmowaniu decyzji o ewakuacji obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terenów zajętych przez prorosyjskich bojowników.

Polscy obywatele będą ewakuowani <br> ze zniszczonego Donbasu?
Polscy obywatele będą ewakuowani <br> ze zniszczonego Donbasu? (PAP/EPA)
bFeZgFfp

Misja rozpoznawcza polskiego resortu spraw zagranicznych na wschodniej Ukrainie zbiera informacje na temat warunków życia w strefie okupowanej przez separatystów. Zebrane informacje mają być pomocą przy podejmowaniu decyzji o ewakuacji obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terenów zajętych przez prorosyjskich bojowników.

Informacje uzyskane od przesiedleńców z Donbasu, z którymi rozmawiali członkowie misji kierowanej przez wiceministra Konrada Pawlika, tworzą obraz warunków, w których przychodzi żyć ludziom na terenach okupowanych. Warunki te są odmienne w różnych częściach strefy zajętej przez bojowników.

O ile w Doniecku jest woda, gaz i elektryczność, o tyle w innych, mniejszych ośrodkach sytuacja jest znacznie gorsza. Najbardziej dramatycznym zagrożeniem jest jednak obawa przed ostrzałem i wznowieniem walk.

bFeZgFfr

Wypowiadając się na temat ewentualnej ewakuacji konsul generalny RP w Charkowie Stanisław Łukasik mówił Polskiemu Radiu, iż jest to decyzja kilku resortów i przede wszystkim kancelarii premiera. Według Łukasika, zapadnie w pierwszych dniach stycznia. Ewakuacją mogą być objęte jedynie osoby polskiego pochodzenia, które w obecnej chwili znajdują się na terytorium okupowanym.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu" Doprowadzając do przyłączenia Krymu, Federacja Rosyjska naruszyła prawo międzynarodowe - twierdzą prawnicy.
Sueddeutsche Zeitung krytykuje Tuska Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka komentuje słowa polskiego premiera, który powiedział, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy.
Ważna decyzja Ukrainy w sprawie Krymu Jako przyczynę władze podały względy bezpieczeństwa.
bFeZgFfS
KOMENTARZE
(0)