Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokojowego Nobla dostaną inspektorzy od niszczenia broni w Syrii?

0
Podziel się:

Pokojowa Nagroda Nobla wynosi 1,25 mln dolarów. Wręczona zostanie w Oslo 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

Pokojowego Nobla dostaną inspektorzy od niszczenia broni w Syrii?
(PAP/EPA)

Norweska telewizja NRK poinformowała, że pokojowego Nobla otrzyma dzisiaj Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), której inspektorzy prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju.

Laureat zostanie ogłoszony w Oslo około godz. 11. Eksperci OPCW informowali wczoraj, że odwiedzili do tej pory trzy obiekty w Syrii; w sumie mają skontrolować 20 lokalizacji.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Agencja Associated Press zauważała jednak wczoraj, że jest to rekordowo krótki czas na wykonanie tak skomplikowanego zadania. Przypominała, że OPCW po razy pierwszy wykonuje misję likwidacji arsenału chemicznego podczas trwającego konfliktu zbrojnego.

Pokojowa Nagroda Nobla wynosi 1,25 mln dolarów. Wręczona zostanie w Oslo 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

Telewizja NRK w przeszłości trafnie przewidywała laureatów nagrody. W ubiegłym roku poinformowała, że pokojowego Nobla otrzyma Unia Europejska - na godzinę przed ogłoszeniem werdyktu norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nobel za Wikileaks? Tego chcą aktywiści Grupa amerykańskich aktywistów złożyła w Komitecie Noblowskim w Oslo petycję, domagając się przyznania Pokojowego Nobla Bradleyowi Manningowi.
Dostał 11 lat więzienia. To zemsta za Nobla? Chiński sąd skazał Liu Hui, szwagra dysydenta uwięzionego w 2009 roku i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, na karę 11 lat więzienia za defraudację.
Miliarder przebija Nobla. Będę nagrody Tangów Tajwański miliarder poinformował w poniedziałek o utworzeniu azjatyckiego odpowiednika nagród Nobla.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)