Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Ericha Priebke. "Sueddeutsche Zeitung": Niemcy mają obowiązek pochowania Priebkego

0
Podziel się:

Zwłoki Priebkego traktowane są tak, jakby były wyjątkowo niebezpiecznymi skażonymi odpadami - stwierdza największa niemiecka gazeta opiniotwórcza/

Pogrzeb Ericha Priebke. "Sueddeutsche Zeitung": Niemcy mają obowiązek pochowania Priebkego
(PAP/EPA)

Hitlerowski zbrodniarz wojenny Erich Priebke, który dokonał podczas wojny masakry włoskich cywilów, był niemieckim oficerem działającym na niemiecki rozkaz, dlatego Niemcy mają moralny obowiązek pochowania go - napisał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ Zwłoki Priebkego traktowane są tak, jakby były wyjątkowo niebezpiecznymi skażonymi odpadami _ - stwierdza największa niemiecka gazeta opiniotwórcza, zabierając głos w sporze o miejsce pochówku zmarłego w zeszły piątek zbrodniarza.

Priebke odbywał w Rzymie karę dożywocia w areszcie domowym za udział w masakrze 335 mieszkańców Wiecznego Miasta w marcu 1944 roku. Z powodu gwałtownych protestów i starć przedwczoraj w miasteczku Albano pod Rzymem przerwano uroczyści żałobne. Zwłoki przewieziono na wojskowe lotnisko w Rzymie. Nie wiadomo, gdzie zostaną pochowane. Niemiecki Henningsdorf, gdzie się urodził, odmawia przyjęcia trumny.

_ Priebke przyczynił się do zatrucia stosunków między Niemcami a Włochami. O jego czynach pamięta się do dziś _ - pisze _ SZ _. _ Jednak Priebke pozostaje człowiekiem i także po śmierci należy traktować go jak człowieka _ - zaznacza autor komentarza. _ Nie trzeba nawet powoływać się na antycznych bogów, wystarczy zwykły szacunek dla godności człowieka _ - uważa _ SZ _, dodając, że zasługuje na nią także najgorszy zbrodniarz.

Zdaniem _ SZ _ trudno wymagać od Włochów, by pogrzebali Priebkego. Jeżeli gmina żydowska w Rzymie domaga się, by zwłoki pochowano w miejscu urodzenia przestępcy, to Niemcy powinny - zdaniem _ SZ _ - przychylić się do tej prośby. Gazeta przypomina oburzenie Włochów, gdy władze niemieckie sprzeciwiały się zadośćuczynieniu byłych włoskich żołnierzy zmuszanych do pracy przymusowej. W sprawie Priebkego RFN mogłaby wykazać dobrą wolę - sugeruje gazeta. _ Berlin powinien pomóc w rozwiązaniu problemu pochówku Priebkego i równocześnie zatroszczyć się o to, by jego czyny nigdy nie zostały zapomniane _ - konkluduje autor komentarza na łamach _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty na pogrzebie neonazisty Napięcie było tak duże, że władze miasteczka położonego koło Castel Gandolfo apelowały wielokrotnie o spokój.
Gdzie spocznie zbrodniarz hitlerowski? Nikt nie chce pochować Ericha Priebkego, zbrodniarz wojennego, który zmarł wczoraj w Rzymie. Na żadną uroczystość nie zgadzają się ani władze Wiecznego Miasta, ani Kościół.
Pokazują proces hitlerowców w internecie Frankfurcki Instytut im. Fritza Bauera oraz Heskie Archiwum Państwowe udostępniły nagrania w 50. rocznicę rozpoczęcia procesu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)