Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: Celnicy udaremnili przemyt pijawek

0
Podziel się

Celnicy na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie) udaremnili przemyt 290 pijawek. Będące pod ochroną zwierzęta próbował przewieźć, bez specjalnych zezwoleń, obywatel Ukrainy.

Podkarpackie: Celnicy udaremnili przemyt pijawek
(Leszek Kotarba/East News)
bEhyqXDp

Celnicy na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie) udaremnili przemyt 290 pijawek. Będące pod ochroną zwierzęta próbował przewieźć, bez specjalnych zezwoleń, obywatel Ukrainy - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska.

Przemyt został wykryty podczas rutynowej kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu.

- _ Pijawki, które są wykorzystywane do zabiegów paramedycznych znajdowały się w bagażu podręcznym kierowcy, 42-letniego Ukraińca. Mężczyzna wyjaśnił, że wiózł je do Polski, gdzie miały być wykorzystane przy leczeniu schorzenia nóg. Tłumaczył, że nie wiedział, że pijawki są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i chroni je Konwencja Waszyngtońska CITES, a na ich przewóz przez granicę potrzebne jest specjalne zezwolenie ministra środowiska _ - zaznaczyła rzeczniczka.

bEhyqXDr

Zwierzęta trafią do ogrodu zoologicznego w Zamościu. Jest to już druga, w ciągu zaledwie kilku dni próba przemytu pijawek udaremniona przez Służbę Celną na przejściu granicznym w Medyce. W poprzednim przypadku w ręce celników trafiło 20 pijawek, których docelowym miejscem podróży mała być Portugalia.

Chabowska podkreślił, że celnicy zwracają podczas tego rodzaju przemytów szczególną uwagę nie tylko na kwestię naruszenia przepisów, ale i na aspekt zdrowia oraz bezpieczeństwa. _ - Stosowanie w leczeniu pijawek pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia może być przyczyną wielu kłopotów _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
Przemycali papugi w toalecie autobusu Papugi wskazał pies celników podczas rutynowej kontroli autokaru rejsowego, jadącego z Pilzna w Czechach do Kołomyi na Ukrainie. Ptaki przewożono w toalecie autokaru, w złych warunkach.
Przechwycili podróbki warte miliard euro Aż 70 procent kontrabandy trafia do Europy w paczkach pocztowych i przesyłkach kurierskich.
Tak chcieli przemycić papierosy za 4 mln Prawie 400 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej 4 mln zł znaleźli podlascy celnicy w polskiej ciężarówce skontrolowanej niedaleko granicy z Litwą.
bEhyqXDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)