Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Senat chce zwolnienia karetek z akcyzy

0
Podziel się:

Podczas prac legislacyjnych w Sejmie posłowie zgodnie wskazywali, że podatek akcyzowy z definicji naliczany jest od dóbr luksusowych, a za takie trudno uznać ambulanse.

Podatki w Polsce. Senat chce zwolnienia karetek z akcyzy
(Pawel998/CC/Wikipedia)

Samochody osobowe wykorzystywane do ratowania życia i zdrowia ludzi, m.in. karetki pogotowia będą zwolnione z podatku akcyzowego. Senatorowie nie wprowadzili dziś poprawek do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która zwalnia te pojazdy z podatku.

Za nowelizacją głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Podczas prac legislacyjnych w Sejmie posłowie zgodnie wskazywali, że podatek akcyzowy z definicji naliczany jest od dóbr luksusowych, a za takie trudno uznać ambulanse. Podnosili, że zwolnienie z akcyzy obniży ceny pojazdów sanitarnych i być może umożliwi zwiększenie dokonywanych przez placówki zakupów. Sygnalizowali także, że zmiana zlikwiduje niepotrzebny obrót środkami publicznymi, bo pieniądze z akcyzy zasilają budżet, a ten przekazuje je do systemu ochrony zdrowia, który karetki kupuje.

Posłowie podkreślali, że zwolnienie pojazdów sanitarnych z akcyzy jest uzasadnione tym, do czego są wykorzystywane - ratowania życia i zdrowia. W ich ocenie rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, które wielokrotnie sygnalizowało konieczność zaprzestania pobierania akcyzy od ambulansów.

Nowelizacja dodaje do obowiązującej ustawy nowy artykuł, który stanowi, że zwolnione z akcyzy zostają ambulanse przeznaczone do udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących taką działalność. Warunkiem zwolnienia z opodatkowania ma być też spełnienie przez nie wymogów technicznych oraz jakościowych określonych w polskich normach.

Zmiana ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Policyjny śmigłowiec będzie ratował turystów Policyjna załoga - dwóch pilotów i mechanik - będzie w systemie zmianowym stale stacjonowała w Zakopanem. W załodze śmigłowca znajdzie się także dwóch lub trzech ratowników TOPR.
Resort administracji: system CPR sprawny Jak wynika z danych resortu administracji i cyfryzacji, w kwietniu do 17 CPR-ów w całym kraju wpłynęło ponad 1,7 mln zgłoszeń, z czego tylko niespełna 300 tys. od osób, które rzeczywiście potrzebowały pomocy.
Załamał się lód. Wędkarz ledwo uszedł z życiem Strażacy i policjanci uratowali dziś 58-letniego mieszkańca Zwierzyna w województwie lubuskim, pod którym załamał się lód.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)