Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pod tym względem jesteśmy w czołówce

0
Podziel się:

W czasach nowożytnych pierwszym miejscem, gdzie wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych.

Pod tym względem jesteśmy w czołówce
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął w głosowaniu uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych. Wyrażono w niej uznanie dla dorobku wszystkich polskich parlamentarzystek.

_ W 95. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych Sejm pragnie przypomnieć, że kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze jako jedne z pierwszych w Europie _ - podkreślono w uchwale.

Jak przypomniano, dekret marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż _ wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci _, a także, że _ wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze _.

W uchwale posłowie wyrazili też uznanie _ dla dorobku wszystkich polskich parlamentarzystek _. W czasach nowożytnych pierwszym miejscem, gdzie wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety mogły głosować od 1869 roku.

W Nowej Zelandii kobiety czynne prawo wyborcze uzyskały w 1893 roku, a bierne prawo wyborcze w 1919 roku. Wówczas było to terytorium angielskie o ograniczonej autonomii. W 1902 roku, rok po politycznym oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii, prawo wyborcze dla kobiet wprowadzono w Australii. Australia była więc pierwszym nowożytnym państwem z prawem wyborczym dla kobiet.

W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Finlandii, która wprowadziła prawo wyborcze dla kobiet w 1906 roku. W 1906 roku obywatelki Finlandii mogły być wybierane do parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
W Sejmie debatują o uzgadnianiu płci Projekt ustawy zakłada, że z wnioskiem o sądowe orzeczenie w tej kwestii będzie można wystąpić po ukończeniu 18. roku życia.
Jest decyzja w Sejmie w sprawie zmian w OFE - _ Cztery dni potrzebuje Donald Tusk i jego ekipa, żeby złupić oszczędności Polaków _ - grzmi opozycja. Prawnicy chcą zablokować zmiany w emeryturach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)