Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
poczobut
22.04.2011 17:37

Poczobut zobaczył żonę. Władze pozwoliły

Białoruskie służby aktywiście polskiej mniejszości i dziennikarzowi przetrzymywanemu w areszcie śledczym zezwoliły na widzenie z żoną Oksaną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

*Białoruskie służby umożliwiły Andrzejowi Poczobutowi - aktywiście polskiej mniejszości i dziennikarzowi - widzenie się z żoną Oksaną. Poczobut jest przetrzymywany w grodzieńskim areszcie śledczym. *

Oksana Poczobut powiedziała Polskiemu Radiu, że mąż prosił przede wszystkim, aby dbała o siebie i dwójkę małych dzieci. - _ Mówił, że czuje się dobrze, że niczego nie potrzebuje. Prosił, abym dbała o siebie i dzieci _ - powiedziała.

Oksana Poczobut poinformowała, że z rozmowy z mężem zrozumiała, iż prokurator, który wszczął śledztwo, proponował Andrzejowi Poczobutowi, aby okazal skruchę. Dziennikarz poprosił żonę, aby przekazała życzenia świąteczne bliskim i znajomym. Widzenie trwało około 1,5 godziny.

W sprawie karnej o znieważenie prezydenta Alaksandra Łukaszenki, z powodu której dziennikarz jest w areszcie w Grodnie, ma teraz rozpocząć się ekspertyza. - _ Będą sprawdzać jego komputer, który został skonfiskowany, i w przyszłym tygodniu ma być coś wiadomo _ w sprawie dalszego toku sprawy - wyjaśniła żona.

Dodała, że przekazała mężowi wiadomości o akcjach poparcia dla niego, które prowadzą dziennikarze w Grodnie, a także, w Polce - _ Gazeta Wyborcza _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szefowa;unijnej;dyplomacji;broni;dziennikarza,67,0,809795.html) Szefowa unijnej dyplomacji broni dziennikarza
Poczobut ma spędzić w areszcie w Grodnie co najmniej dwa miesiące. Prokuratura obwodu grodzieńskiego postawiła mu zarzuty o znieważenie prezydenta Białorusi, za co maksymalna kara wynosi do dwóch lat pozbawienia wolności. Działacz ZPB jest też podejrzany w sprawie o zniesławienie głowy państwa, za co najwyższa możliwa kara to cztery lata więzienia.

Sprawa o znieważenie dotyczy ośmiu artykułów Poczobuta w _ Gazecie Wyborczej _, jednego na opozycyjnym portalu internetowym Biełorusskij Partizan i jednego na prywatnym blogu. Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała dziennikarza _ GW _ za więźnia sumienia.

Działacz ZPB był w minionych miesiącach trzykrotnie sądzony za udział w demonstracji opozycji 19 grudnia w Mińsku. Najpierw sąd nie wydał wyroku, potem orzekł karę grzywny, a po apelacji prokuratury - karę 15 dni aresztu. Poczobut argumentował, że na demonstracji był jako dziennikarz _ GW _. Po odbyciu kary wyszedł z aresztu 25 lutego.

Andrzej Poczobut został zatrzymany 6 kwietnia, gdy zamierzał udać się do Mińska na wideołącze z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Od tego czasu jest przetrzymywany w arszcie w Grodnie. Niewykluczone, że pozostanie tam do czasu rozpoczęcia rozprawy karnej. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Rozgłośnia radiowa Euroradio poinformowała, że pod apelem o wypuszczenie Andrzeja Poczobuta na wolność podpisało się juz ponad 5 tysięcy ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t91329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poczobut;protestuje;przeciw;zatrzymaniu,135,0,771463.html) Poczobut protestuje przeciw zatrzymaniu Działacz Związku Polaków na Białorusi przebywa w areszcie. Został zatrzymany w czasie wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t127585.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konkurentom;lukaszenki;groza;dlugie;wyroki,209,0,745169.html) Konkurentom Łukaszenki grożą długie wyroki Byłym kandydatom na prezydenta Białorusi zarzucono organizację masowych zamieszek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kgb;zatrzymalo;bialoruskiego;dziennikarza,41,0,754985.html) KGB zatrzymało białoruskiego dziennikarza Barys Harecki zawiadomił kolegów, że jest wieziony w nieznanym kierunku.
Tagi: poczobut, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz