Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czornowoł
28.12.2013 16:04

Pobicie ukraińskiej dziennikarki. Kolejne aresztowania

Ukraińskie media uważają, że MSW próbuje obarczyć odpowiedzialnością za pobicie Czornowoł polityków ugrupowań opozycyjnych, które uczestniczą w akcjach na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Ukraińska milicja aresztowała pięć osób podejrzewanych o brutalne pobicie Tetiany Czornowoł, znanej dziennikarki, opisującej zbytkowny styl życia najwyższych urzędników państwowych, i zarazem aktywistki trwających w Kijowie protestów antyrządowych. Trzej aresztowani twierdzą, że mają alibi.

MSW Ukrainy podało w opublikowanym komunikacie, że ostatni aresztowany to 34-letni mieszkaniec Dnieprodzierżyńska na wschodzie kraju; z jego zeznań _ wynika, iż osobiście uczestniczył w pobiciu poszkodowanej _.

Spośród czterech aresztowanych dzień wcześniej mężczyzn, którzy podejrzani są o zmasakrowanie Czornowoł, tylko jeden znajdował się w miejscu wydarzeń. Pozostali zeznali w sądzie, że mają alibi. Jeden z aresztowanych przedstawił nawet nagrania z monitoringu z restauracji, w której był w czasie, gdy rozgrywał się dramat dziennikarki.

Ukraińskie media uważają, że MSW próbuje obarczyć odpowiedzialnością za pobicie Czornowoł polityków ugrupowań opozycyjnych, które uczestniczą w akcjach na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Wczoraj naczelnik Głównego Zarządu Śledczego MSW Mykoła Czynczyn oświadczył, iż zatrzymani kontaktowali się w przeszłości z politykami opozycyjnymi, w tym z członkami partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko, oraz partii Udar znanego boksera Witalija Kliczki.

Ten ostatni zapowiedział pozew sądowy przeciwko Czynczynowi, którego oskarżenie o współpracę braci Kliczków z kryminalnymi ugrupowaniami partia Udar uważa za _ kłamliwe i bezpodstawne _.

_ - Zamiast przeprowadzenia obiektywnego śledztwa i znalezienia prawdziwych sprawców i zleceniodawców pobicia Tetiany Czornowoł, resort (ministra spraw wewnętrznych Witalija) Zacharczenki ucieka się do charakterystycznych dla siebie prowokacji i faktycznie kryje przestępców _ - czytamy w oświadczeniu Witalija Kliczki.

Czornowoł, która dużo pisała o bogactwie najwyższych urzędników państwowych z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele, została pobita w nocy z wtorku na środę. Zaatakowano ją, gdy wracała samochodem do domu w jednej z miejscowości pod Kijowem. Pojazd, którym kierowała, został najpierw staranowany przez jadący za nim samochód terenowy, a następnie zepchnięty do przydrożnego rowu. Znajdujący się w samochodzie terenowym mężczyźni wyciągnęli dziennikarkę z auta, pobili i pozostawili na miejscu zdarzenia. Tam znaleźli ją milicjanci z drogówki, którzy przewieźli ją do szpitala.

34-letnia kobieta ma pokiereszowaną twarz, złamany nos, wstrząśnienie mózgu i nie może samodzielnie się poruszać. Czeka ją kilka operacji.

Cztery dni temu Czornowoł opublikowała artykuł zatytułowany _ Tu mieszka kat _, w którym zamieściła adres i zdjęcia posiadłości szefa MSW Zacharczenki, obarczanego odpowiedzialnością za używanie przez milicję siły wobec uczestników protestów. Przygotowywała także materiał o rezydencji prokuratora generalnego Wiktora Pszonki.

Czytaj więcej w Money.pl
Wskazali winnych pobicia dziennikarki Ukraińska dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł została brutalnie pobita. Jest znana z wielu publikacji o korupcji na szczytach władzy.
Premier wyrzucił dziennikarzy. "Robią cyrk" - _ Co to za koncert? Proszę wyjść z posiedzenia! Proszę zapisać ich nazwiska i odebrać akredytacje _ - nakazał szef ukraińskiego rządu.
Unia zaniepokojona przemocą na Ukrainie Unijny politycy apelują też do prezydenta Wiktora Janukowycza o przeprowadzenie natychmiastowego śledztwa w sprawie ostatniego ataku na dziennikarkę i w innych podobnych sprawach.
Tagi: czornowoł, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz