Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po izraelskich atakach "wszystkie opcje są możliwe"

0
Podziel się:

Syryjski rząd podkreśla, że będzie bronił swoich granic. Czy zrobi to za wszelką cenę?

Po izraelskich atakach "wszystkie opcje są możliwe"
(PAP/EPA)
bEJUSoKt

Syryjski minister informacji Omran ez-Zubi powiedział dzisiaj, że po atakach izraelskiego lotnictwa na trzy cele pod Damaszkiem _ wszystkie opcje są możliwe _. Egipt potępił te ataki, a Izrael oficjalnie nie potwierdził, że je przeprowadził.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Zubi nie wskazał, jakie konkretnie działania miałyby podjąć władze syryjskie, ale podkreślił, że ich obowiązkiem jest obrona państwa _ wszelkimi dostępnymi środkami _ przed _ atakami od wewnątrz lub zza granicy _.

W nocy z soboty na niedzielę wojska izraelskie przeprowadziły trzy ataki powietrzne na obiekty wojskowe położone w okolicach Damaszku - podało w niedzielę źródło dyplomatyczne w Bejrucie. Według niego zaatakowane obiekty to: wojskowy ośrodek badawczy Dżamraja, składy z bronią oraz jednostka syryjskiej obrony przeciwlotniczej w miejscowości Sabura, w pobliżu autostrady Damaszek-Bejrut. Oficjalne media syryjskie mówiły tylko o ataku na ośrodek Dżamraja.

bEJUSoKv

Wcześniej amerykańskie media informowały, że w piątek rano izraelskie lotnictwo zaatakowało znajdujące się w Syrii składy z irańską bronią przeznaczoną dla bojowników libańskiego Hezbollahu.

Władze izraelskie nie potwierdziły oficjalnie, że przeprowadziły te ataki. Według cytowanego przez Reutera współpracownika premiera Benjamina Netanjahu Izrael nie chce ustosunkować się do tych doniesień, aby władze Syrii nie czuły się zmuszone do ataku odwetowego.

Izrael nie chce dopuścić, by broń chemiczna i nowoczesne rakiety trafiły w ręce islamskich radykałów. Hezbollah nie uznaje Izraela i wspiera wrogie mu władze Syrii, a finansowany jest przez innego izraelskiego przeciwnika - Iran.

Izraelskie ataki na cele w Syrii potępił w niedzielę prezydent Egiptu Mohammed Mursi. W oficjalnym oświadczeniu zaznaczył, że _ stanowczo sprzeciwia się _ wykorzystywaniu syryjskich sił zbrojnych do walki z Syryjczykami. Jednocześnie jednak potępia także naruszanie suwerenności Syrii oraz _ wykorzystywanie jej wewnętrznego konfliktu pod jakimkolwiek pretekstem _. Ataki dokonywane przez Izrael _ jeszcze bardziej komplikują obecną sytuację _ - podkreślił egipski prezydent.

bEJUSoKB

Wewnętrzny konflikt w Syrii między zbrojną opozycją a siłami lojalnymi wobec prezydenta Baszara el-Asada trwa od marca 2011 roku i dotychczas, jak szacuje ONZ, kosztował życie ponad 70 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zaatakował cele w Syrii. Oficjalnie Atak osobiście zatwierdził premier Benjamin Netanjahu. Myśliwce zaatakowały kraj znad Libanu.
ONZ boi się o swoich żołnierzy w Syrii Chodzi o powtarzające się naruszenia linii rozejmowej między Syrią i okupowanymi przez Izrael Wzgórzami.
"Niespodzianka" dla Izraela? W odwecie za... Syria może podjąć niespodziewaną decyzję w odpowiedzi na izraelski atak. Taką informację przekazał Ali Abdul Karim Ali, ambasador Syrii w Libanie.
bEJUSoKW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)