Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kampania wyborcza
14.09.2011 13:17

PO chce wprowadzić głosowanie przez internet

PO chce wprowadzić w ciągu czterech lat możliwość głosowania przez internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

*PO chce wprowadzić w ciągu czterech lat możliwość głosowania przez internet - zadeklarował wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski. *

_ - Z dyskusji wynika, że moglibyśmy za trzy lata przygotować pilotaż podczas wyborów samorządowych. Jeżeli ten pilotaż by potwierdził prawidłowość tych rozwiązań, to za cztery lata, w kolejnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich, można by już uruchomić powszechną możliwość głosowania przez internet _ - powiedział poseł Sławomir Piechota.

PO przypomniała, że obowiązujący Kodeks wyborczy umożliwia już głosowanie przez pełnomocnika, korespondencyjne, a z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących wprowadzono nakładki na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a.

_ - W następnej kadencji będziemy chcieli wykorzystać rozwiązania, jakie daje nam internet. Polacy coraz częściej korzystają z internetu, dobrym przykładem jest milion osób, które swój PIT złożyło właśnie przez internet _ - podkreślał Marek Wójcik.

Prof. Mirosław Kutyłowski z Politechniki Wrocławskiej, który w ostatnią niedzielę obserwował pilotażowe głosowanie internetowe wprowadzone w części Norwegii w ramach wyborów lokalnych opowiadał, że głos przez internet przesłało tam 17 proc. uprawnionych do głosowania.

_ - Zaskoczeniem było, że praktycznie w każdej grupie wiekowej frekwencja wyboru internetu była mniej więcej taka sama. (...) Było nawet tak, że 5 proc. stulatków głosowało przez internet _ - dodał profesor, przypominając, że głosowanie przez internet stosują też m.in. Szwajcaria i Estonia.

PO podkreśla, że wprowadzenie głosowania przez internet wymaga zagwarantowania bezpieczeństwa wyborów, wprowadzenia procedur, które chronią przed handlem głosami w internecie czy przed głosowaniem pod presją.

Głos wyborcy - zaznaczają politycy Platformy - nie może zostać zmodyfikowany ani przez komputer (wirusa), ani przez komisję wyborczą, a jednocześnie musi pozostać tajny - tak jak tajny jest głos oddawany w lokalu wyborczym.

Wyborcze poradniki
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-zaglosowac-za-granica.html) Jak zagłosować za granicą? Są dwa sposoby Są dwa sposoby. Sprawdź jakie i pobierz wniosek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-zaglosowac-nie-ruszajac-sie-z-domu.html) Jak zagłosować nie ruszając się z domu? Sprawdź, kto może wybrać posła korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.
Tagi: kampania wyborcza, wybory 2011, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz