Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO chce obejść konstytucję, by zmienić zasady wyborów

0
Podziel się:

Rządząca partia chce, by wyborca dostawał dwie karty. Na jednej wybierałby partię. Na drugiej kandydata w okręgu jednomandatowym.

PO chce obejść konstytucję, by zmienić zasady wyborów
(kprm.gov.pl)

Według ekspertyz zleconych przez PO można wprowadzić ordynację mieszaną nawet bez zmiany konstytucji.

Według projekcie Platformyordynacja do Sejmuma być podobna do systemu niemieckiego. Byłaby częściowo proporcjonalna, a częściowo jednomandatowa. - Wyborca dostawałby dwie karty - na jednej oddawałby głos na partię, na drugiej na swojego kandydata w okręgu jednomandatowym - wyjaśnia _ Rzeczpospolita _.

Część konstytucjonalistów ma wątpliwości, co do tego rozwiązania. Taka ordynacja nie będzie już ich zdaniem proporcjonalna, a mieszana. Jak czytamy w _ Rzeczpospolitej _, w takim przypadku trzeba by było jednak zmienić ustawę zasadniczą. Obecnie jest w niej bowiem zapisane, że wybory do Sejmu powinny być proporcjonalne.

Rozwiązaniu proponowanemu przez Platformę niechętnie przyglądają się PSL i SLD. Wprowadzenia jej chce natomiast Socjaldemokracja Polska - Marek Borowski już w zeszłym roku proponował wprowadzenie ordynacji mieszanej.

Jego zdaniem zapewnia ona dopływ świeżej krwi i daje szansę nowym osobom. Zwolennikiem zmiany ordynacji jest także PiS, który już w poprzedniej kadencji złożył projekt ustawy w tej sprawie.

PO przekonuje, że jej projekt będzie konsultowany z koalicjantem i wierzy, że przekona PSL do swojej propozycji.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)