Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks pracy
14.12.2012 15:45

PO chce, by Kaczyński poparł zmiany w Kodeksie Pracy

Adam Szejnfeld uważa, że korekta przepisów spowoduje, iż będzie łatwiej planować czas pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

PO zaapelowała do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o poparcie zmian w Kodeksie Pracy, mających zwiększyć elastyczność na rynku pracy. Przygotowany przez Platformę projekt ma zostać złożony dziś do marszałek Sejmu.

Poseł PO Adam Szejnfeld przekonywał, że w walce z bezrobociem potrzebna jest wspólnota działań koalicji i opozycji.

_ - Platforma przygotowała projekt zmian w Kodeksie pracy, dlatego stawiamy zasadnicze pytanie opozycji, ale szczególnie do Jarosława Kaczyńskiego: czy poprzecie projekt ustawy, który uwolni polski rynek pracy od ciężarów _ - pytał Szejnfeld.

_ - Czy wreszcie wyjdziecie z pola krytyki i negacji i wejdziecie na pole przyjaznej współpracy z rządem i koalicją? Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów? _ - dodał.

Projekt zmian w Kodeksie Pracy zakłada m.in. zmianę definicji doby pracowniczej. Szejnfeld wyjaśnił, że korekta przepisu spowoduje, iż będzie łatwiej planować czas pracy. Przekonywał, że zmiany takiej oczekują nie tylko państwowi i prywatni pracodawcy, ale też urzędy administracji.

Drugi z postulatów Platformy przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Szejnfeld zwrócił uwagę, że według obecnych przepisów czas pracy należy rozliczać w okresie do czterech miesięcy. _ My będziemy proponować, aby ten okres rozszerzyć do 12 miesięcy _ - powiedział polityk PO.

Zapewnił przy tym, że obie projektowane zmiany - i zmiana definicji dobry pracowniczej, i wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy - nie naruszą żadnych praw pracowników.

Trzecia z propozycji Platformy to zmodyfikowanie kwestii przerywanego czasu pracy. PO chce, by mógł być on wprowadzany na zasadzie porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi lub reprezentacją załogi, a nie - jak jest obecnie - tylko na mocy układu zbiorowego pracy.

PO chce też zmienić przepisy dotyczące przerwy w czasie pracy. Obecnie przerwa taka może wynosić tylko do 1 godziny. PO chce wprowadzić rozwiązania, gdzie - na bazie porozumienia między szefem a pracownikiem - będzie można wprowadzać dłuższą niż 60-minutowa przerwę w pracy.

Projekt Platformy zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących zwracania dnia wolnego za wykonywanie obowiązków w dni wolne od pracy. Jak argumentował poseł PO, ponieważ obecnie jest tak, że dzień wolny należy zwracać pod koniec okresu rozliczeniowego, de facto powoduje to brak możliwości realizacji przepisów prawa pracy.

Platforma proponuje, by wolne można było zwracać w danym okresie rozliczeniowym, bądź w następnym. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, PO wnosi, żeby wolne zwracać w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin razem z PiS. Zaskakujące spotkanie na szczycie Minister sprawiedliwości: _ To była dobra i merytoryczna rozmowa _. Prezes PiS też był zadowolony.
Polityk Platformy wyśmiewa decyzję PiS - _ To życie w wirtualnej rzeczywistości _ - tak wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz ocenia wystawienie przez PiS kandydata na premiera.
Platforma wyśmiewa propozycje Kaczyńskiego _ Gruszkami na wierzbie _ nazwała PO propozycje sformułowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Tagi: kodeks pracy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz