Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Płaton Lebiediew nie wyjdzie na wolność w 2013 roku. Jest decyzja sądu

0
Podziel się:

Sąd Obwodowy w Archangielsku na północy Rosji zdecydował, że dawny partner biznesowy Michaiła Chodorkowskiego, jednak nie wyjdzie z łagru w 2013 roku.

Płaton Lebiediew nie wyjdzie na wolność w 2013 roku. Jest decyzja sądu
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Sąd Obwodowy w Archangielsku na północy Rosji zdecydował, że Płaton Lebiediew, dawny partner biznesowy byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego, jednak nie wyjdzie z łagru w 2013 roku.

Sąd ten uchylił orzeczenie Sądu Rejonowego w Wielsku, który w sierpniu złagodził Lebiediewowi karę z 13 lat do 9 lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, dzięki czemu partner Chodorkowskiego miał wyjść z tamtejszej kolonii w marcu przyszłego roku, a nie w lipcu 2016 roku.

O skrócenie wyroku wnioskowali obrońcy Lebiediewa, którzy powołali się na zmiany w kodeksie karnym Federacji Rosyjskiej zmniejszające kary za pranie brudnych pieniędzy. Chcieli jednak, by ich klient, który został aresztowany w 2003 roku, mógł wyjść na wolność natychmiast.

Na takie złagodzenie wyroku wielski sąd się nie zgodził, wszelako skrócił go z 13 lat do 9 lat i ośmiu miesięcy. Według adwokatów w ten sposób Lebiediew wyszedłby z łagru na początku marca 2013 roku.

Sąd w Archangielsku uznał, że wyrok sądu pierwszej instancji jest _ zbyt łagodny _, i zdecydował o zwróceniu mu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Lebiediew i Chodorkowski odbywają kary 13 lat pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Byli sądzeni w dwóch procesach. Na wolność mają wyjść w 2016 roku (Chodorkowski - 25 października, a Lebiediew - 2 lipca), gdyż w drugim procesie, w 2010 roku, na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok. W pierwszym procesie, w 2005 roku, biznesmeni zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Obaj odwoływali się od wyroku z 2010 roku, lecz Moskiewski Sąd Miejski odrzucił ich apelację, a Sąd Najwyższy FR podtrzymał tę decyzję. Obaj ubiegali się też o przedterminowe zwolnienie, argumentując, że odsiedzieli już więcej niż połowę wyroku (Chodorkowski także został aresztowany w 2003 roku). Również te wnioski zostały odrzucone.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd chce go szybciej uwolnić. Jest problem Prokurator obwodu archangielskiego w Rosji nie zgadza się na skrócenie o ponad 3 lata wyroku dla Płatona Lebiediewa, byłego partnera biznesowego Michaiła Chodorkowskiego, i wniósł skargę kasacyjną przeciw decyzji sądu w tej sprawie - podały w piątek źródła sądowe.
Adwokaci Pussy Riot złożyli apelację. Pomoże? Skarga apelacyjna powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca.
Tak działa łaskawy sąd w Rosji. Skrócił wyrok Obrońcy Lebiediewa wnosili o skrócenie wyroku, powołując się na zmiany w kodeksie karnym zmniejszające kary za pranie brudnych pieniędzy.
Ujawnił listę skorumpowanych urzędników Skazany za malwersacje były rosyjski oligarcha, zaapelował o uniemożliwienie przyjazdu na igrzyska w Londynie, 308 skompromitowanych funkcjonariuszy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)