Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Platforma Obywatelska jednak z sukcesem w wyborach? Bierze fotele prezydentów

0
Podziel się:

Na osiem badanych miast w pięciu najwyższe wyniki w rywalizacji o fotel
prezydenta miasta uzyskali kandydaci Platformy Obywatelskiej.

Platforma Obywatelska jednak z sukcesem w wyborach? Bierze fotele prezydentów
(PAP/Radek Pietruszka)
bEKpElIl

Na osiem badanych miast w pięciu najwyższe wyniki w rywalizacji o fotel prezydenta miasta uzyskali kandydaci Platformy Obywatelskiej; dwoje wygrało w pierwszej turze. Kandydaci PiS we wszystkich miastach zajęli drugie miejsca - wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat.

W trzech miastach na osiem najwyższe wyniki uzyskali kandydaci spoza PO i PiS. Jak wynika z sondażu Ipsos, w pierwszej turze PO wygrywa w Łodzi i Lublinie.

W Łodzi w I turze wygrała dotychczasowa prezydent miasta Hanna Zdanowska (54,2 proc.). Kandydatka PiS Joanna Kopcińska uzyskała drugi w kolejności wynik - 21,5 proc. Także w Lublinie w I turze - według Ipsos - wygrywa kandydat PO Krzysztof Żuk (59,5 proc.) przed kandydatem PiS Grzegorzem Muszyńskim, który uzyskał 30-proc. poparcie.

bEKpElIn

W Warszawie w pierwszej turze wygrała prezydent Warszawy i kandydatka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, uzyskując 48,8 proc. głosów; drugi był Jacek Sasin z PiS (26 proc.), z którym - jeśli potwierdzą się wyniki sondażowe - zmierzy się za dwa tygodnie.

Sondażowe wyniki wskazują, że w Gdańsku w drugiej turze o fotel prezydenta rywalizować będą Paweł Adamowicz (PO) - 48,6 proc. i Andrzej Jaworski (PiS) - 24 proc. We Wrocławiu urzędujący prezydent Rafał Dutkiewicz (popierany przez własny komitet i PO) dostał 46,1 proc. głosów mieszkańców miasta i w drugiej turze zmierzy się z Mirosławą Stachowiak-Różecką (PiS), która uzyskała 21,3 proc. głosów.

Z sondażu wynika, że Marcin Krupa (kandydat komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok), obecny wiceprezydent Katowic, wygrał tam pierwszą turę wyborów o fotel prezydenta i zdobył 40 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS, byłym szefem NFZ, Andrzejem Sośnierzem, który zdobył 23,4 głosów. Kandydat Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Godlewski znalazł się na trzecim miejscu z poparciem 14,8 proc.

W Krakowie Jacek Majchrowski (Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego) zwyciężył (39,8 proc. głosów) w pierwszej turze wyborów prezydenckich, ale o przedłużenie kadencji powalczy w dogrywce z popieranym przez PiS Markiem Lasotą (25,9 proc.). Kolejne miejsce zajął Łukasz Gibała (KWW Łukasz Gibała) z wynikiem 12 proc. Kandydatka Platformy Obywatelskiej Marta Patena znalazła się na czwartym miejscu z wynikiem 7,6 proc. głosów.

bEKpElIt

W Poznaniu pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Ryszard Grobelny z KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska (27,3 proc.). Nie wiadomo natomiast, z kim dokładnie będzie walczył w drugiej turze, ponieważ identyczny wynik, po 21 proc., uzyskali Jacek Jaśkowiak (PO) i Tadeusz Dziuba (PiS).

bEKpElIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)