Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Planujesz zakupy na raty? Uważaj na...

0
Podziel się

Zapewnienia sprzedawcy a warunki kredytu to często dwie różne sprawy. Mamy jednak 10 dni na odstąpienie od umowy.

Planujesz zakupy na raty? Uważaj na...
(Prebranac/Dreamstime)
bDZPabmd

Kupując na raty zapoznajmy się ze wszystkimi kosztami dotyczącymi kredytu oraz warunkami jego spłaty. Niejednokrotnie stwierdzimy, że są one inne od zapewnień sprzedawcy. Jeśli się rozmyślimy, mamy 10 dni na odstąpienie od umowy.

Analizując umowę, zwróćmy przede wszystkim uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Informacja o niej musi znaleźć się w treści umowy. Na RRSO składa się nie tylko nominalne oprocentowanie, ale i wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje. Wśród nich może się znaleźć m.in. obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa. Przykładowo, jeśli jej koszt będzie wynosił 0,5 proc. od wartości kredytu ratalnegomiesięcznie, to przy sumie kredytu wynoszącej 3 tysiące, każda rata będzie wyższa o 15 zł.

Uważaj na _ raty 0 proc. _

Obecnie sprzedawcy często reklamują się hasłem _ raty 0 proc. _. W rzeczywistości jednak rzadko zdarza się, by taki kredyt ratalny nie był obciążony dodatkowymi kosztami. Bywa wręcz tak, że oprocentowanie nie zostanie naliczone tylko w momencie, gdy spełnimy jakiś szczególny warunek, np. spłacimy kredyt przed czasem. Przykładowo, bierzemy kredyt na 12 miesięcy, jednak aby nie płacić odsetek, musimy go spłacić w terminie do 10 miesięcy. Jeśli tego nie zrobimy, instytucja udzielająca nam kredytu, doliczy odsetki za cały okres spłaty. Nie liczmy na to, że zostaniemy o tym szczegółowo poinformowani w sklepie. Zdarzyć się wręcz może, że sprzedawca rozpisze nam harmonogram spłat, wykraczający poza wolny od odsetek okres. W takim przypadku, jeśli dokładnie nie przeczytamy, po 10 miesiącach możemy mocno się zdziwić.

bDZPabmf

Wcześniejszą spłatę musisz zgłosić 3 dni wcześniej

Pamiętajmy też, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, musimy o niej poinformować kredytodawcę przynajmniej 3 dni przed planowaną spłatą. Jeśli tego nie zrobimy, bank będzie mógł odmówić przyjęcia wcześniejszej spłaty, a przez to nie skorzystamy z _ rat 0 proc. _.

Podpisując umowę sprawdźmy czy nie kwitujemy odbioru dokumentów, których w rzeczywistości nie otrzymaliśmy. Jednocześnie upewnijmy się, że otrzymaliśmy wszystkie związane z umowa regulaminy, w tym przede wszystkim taryfy opłat i prowizji. Tylko jeśli będą one częścią umowy, będziemy mieli gwarancję, że nie zmienią się w trakcie jej trwania, a przez to nie zmienią się koszty kredytu w trakcie jego spłacania.

bDZPabml

Masz 10 dni na odstąpienie od umowy

Od umowy kredytu konsumenckiego możemy odstąpić w ciągu 10 dni od dnia jej zawarcia. Przy tym nie liczy się tu data podpisania umowy w sklepie, a moment, w którym sygnowała ją instytucja kredytująca. Informacja o możliwości odstąpienia od umowy powinna nam zostać przekazana na piśmie najpóźniej w momencie jej podpisywania. W przeciwnym wypadku mamy na to 3 miesiące. Termin 10-dniowy będzie się jednak liczył od czasu, w którym taka informacja zostanie nam jednak przekazana.

Odstąpienie od umowy nie jest bezpłatne. Musimy pokryć koszt opłaty za zawarcie umowy (opłata przygotowawcza) oraz koszty ustanowienia zabezpieczenia kredytu, jakie wynikają z umowy.

Pamiętajmy, że odstąpienie od umowy kredytu nie oznacza odstąpienia od umowy kupna. Jest to odrębna kwestia, którą powinniśmy załatwiać ze sprzedawcą. Także wszelkie nieporozumienia ze sprzedającym nie mają wpływu na umowę kredytu. W takim przypadku musimy go dalej spłacać a swoich praw dochodzimy bezpośrednio u sprzedawcy.

bDZPabmm
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t33838.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakupy;swiateczne;przez;internet;-;prawa;kupujacego,204,0,712908.html) Zakupy świąteczne przez internet - prawa kupującego? W ciągu 10 dni możemy zrezygnować z zakupu bez podawania przyczyny i ponoszenia konsekwencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/kredyt;gotowkowy;radzimy;na;co;zwrocic;uwage,236,0,696812.html) Kredyt gotówkowy. Radzimy na co zwrócić uwagę Zanim podpiszesz umowę, sprawdź czy zawiera regulamin i tabele opłat
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t99739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reklamacja;radzimy;jak;zwrocic;towar,23,0,693527.html) Reklamacja: Radzimy jak zwrócić towar Mało kto wie, że reklamację możemy złożyć nawet dwa lata od zakupów.
bDZPabmG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)