Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plajta biura podróży będzie mniej dotkliwa?

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Plajta biura podróży będzie mniej dotkliwa?
(Soshnikov/iStockphoto)

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wtedy będzie wiadomo, kiedy do prac nad projektem przystąpi rząd.

Celem przyszłej ustawy przygotowywanej przez resort sportu jest wzmocnienie systemu zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Planowane jest stworzenie rezerwy finansowej, z której środki byłyby wykorzystywane w momencie, gdy podstawowe zabezpieczenia okazałyby się niewystarczające na sfinansowanie zadań, do których zobowiązany jest przedsiębiorca w przypadku swojej niewypłacalności.

Zgodnie z projektem Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma posiadać osobowość prawną. Nadzór nad jego działalnością ma sprawować minister sportu. Środki z funduszu byłyby uruchamiane, gdy na zwrot roszczeń dla poszkodowanych klientów upadających biur podróży, zabrakłoby środków z podstawowych zabezpieczeń. Pieniądze na Fundusz miałyby być płacone przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, którzy znajdują się w centralnej ewidencji.

Resort sportu zaproponował, by składki wynosiły do 30 zł. Składka byłaby liczona od każdej osoby uczestniczącej w imprezie turystycznej i rozliczana kwartalnie. Ostateczną wysokość składki miałoby określać rozporządzenie - mogłaby być ustalona na niższym poziomie od maksymalnego określonego w ustawie.

Według resortu sportu do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego mogłoby wpływać rocznie około 18 mln zł, przyjmując wysokość składki na poziomie 12,5 zł. Gdyby składki wyniosły 7,5 zł, to w funduszu znalazłoby się rocznie ok. 11 mln zł.

Minister sportu na bieżąco miałby kontrolować stan środków funduszu. Mógłby ewentualnie zawiesić pobór składek, albo je znacznie zmniejszyć. Przyszła ustawa ma zakładać kary wobec przedsiębiorców, którzy unikaliby płacenia składek na rzecz funduszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Narzędzie do walki z wyłudzaniem ubezpieczeń Kosztem 6,8 mln zł Polska Izba Ubezpieczeń i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomią Bazę Zdarzeń i Szkód
Portugalia zwiększa inwestycje w turystykę Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi portugalskiej gospodarki. Mimo kryzysu zyski tej branży są coraz większe. Wszystko wskazuje na to, że także rok 2013 zakończy się znakomitymi wynikami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)