Notowania

Przejdź na
wiadomości
15.10.2012 12:37

Plagiat w doktoracie niemieckiej minister? Odrzuca zarzuty

Niemiecka minister oświaty i badań Annette Schavan odrzuciła oskarżenia, że fragmenty jej pracy doktorskiej sprzed 32 lat są plagiatem - podał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". W obronie minister stanęła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Niemiecka minister oświaty i badań Annette Schavan odrzuciła oskarżenia, że fragmenty jej pracy doktorskiej sprzed 32 lat są plagiatem - podał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. W obronie minister stanęła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

_ - Kanclerz federalna ma pełne zaufanie do minister Schavan _ - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Dodał, że jest ona _ wspaniałą i skuteczną szefową resortu _ oświaty i badań.

Schavan, uchodząca za zaufaną osobę Merkel, powiedziała _ Sueddeutsche Zeitung _, że oskarżenia o plagiat, sformułowane w ekspertyzie Uniwersytetu im. Heinricha Heinego w Duesseldorfie, _ dotknęły ją do głębi _. _ Stanowczo odrzucam insynuacje, że dopuściłam się świadomego oszustwa _ - oświadczyła.

Jak podały _ Sueddeutsche Zeitung _ i tygodnik _ Der Spiegel _, z ekspertyzy, opracowanej przez prodziekana wydziału filozofii uczelni w Duesseldorfie, profesora Stefana Rohrbachera ma wynikać, że Schavan przejęła w wielu miejscach swojej pracy doktorskiej dosłowne fragmenty tekstów innych autorów, nie zamieszczając jednak odpowiednich przypisów. Rohrbacher, który porównał tekst doktoratu z tekstami źródłowymi, stwierdza, że Schavan oszukiwała w sposób zamierzony.

Annette Schavan obroniła pracę doktorską, zatytułowaną _ Osoba i sumienie _ (_ Person und Gewissen _) w 1980 roku, uzyskując tytuł naukowy z pedagogiki na uniwersytecie w Duesseldorfie. Według mediów nie jest przesądzone, czy chadecka minister utraci tytuł. Zadecyduje o tym uczelnia na podstawie zalecenia komisji rady wydziału, złożonej z profesorów, pracowników naukowych uczelni i przedstawicieli studentów.

Jeśli uniwersytet pozbawi ją tytułu doktorskiego zapewne oznaczać to będzie jej dymisję i koniec kariery politycznej oraz naukowej. Możliwe zatem, że podzieli los byłego chadeckiego ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga, który w 2011 roku podał się do dymisji i złożył mandat poselski po ujawnieniu plagiatu w jego pracy doktorskiej. Wówczas Schavan mówiła, że wstyd jej za kolegę z rządu.

Sprawa Guttenberga zapoczątkowała serię afer plagiatowych w niemieckiej polityce. Prace doktorskie wielu polityków prześwietlali w pierwszej kolejności internauci,co czasem owocowało pozbawieniem autorów tych prac tytułów naukowych i funkcji politycznych. Tak stało się w przypadku byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego i polityk liberalnej FDP Silvany Koch-Mehrin.

Także doktorat Anette Schavan najpierw sprawdzony został przez anonimowego internautę, który w maju opublikował swoje wnioski w sieci, co z kolei skłoniło uczelnię w Duesseldorfie do zweryfikowania zarzutów o plagiat.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarzucają premierowi plagiat. Ukradł pracę? Według komisji uniwersyteckiej jedna trzecia z 300 stron doktoratu została przepisana z prac innych autorów.
Kontrowersyjny poseł oskarżony o plagiat Jeden z najbardziej kontrowersyjnych deputowanych w bułgarskim parlamencie Łaczezar Iwanow jest zamieszany w skandal z plagiatem.
Minister splagiatowała pracę doktorską? Annette Schavan nie podała w 56 miejscach pracy doktorskiej pełnych danych o źródłach - twierdzi internauta.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz